Nie zapadła jeszcze decyzja o tym, czy czeska spółka węglowa OKD przydłuży wydobycie do 2025 r., ale wiadomo już że eksploatacja węgla nie skończy się w grudniu br. Czesi już szykują nowe ściany, które według planów będą fedrowane przynajmniej do końca pierwszej połowy przyszłego roku.
- Obecnie wydobycie przebiega trzema ścianami, z których dwie zakończą swój bieg jeszcze w czerwcu, a kolejne dwie nowe ruszą w tym samym terminie. W drugiej połowie roku powinniśmy prowadzić wydobycie w sumie z czterech, a nawet pięciu ścian jednocześnie – wyjaśnia Roman Sikora, prezes zarządu OKD.
Przy obecnych cenach i zainteresowaniu surowcem eksploatacja powinna być opłacalna. Za jej kontynuowaniem przemawia też bezpieczeństwo energetyczne – podkreślają eksperci z OKD.
- Mamy wieloletnie kontrakty, szczególnie w obszarze węgla energetycznego, gdzie do końca tego roku jesteśmy praktycznie wyprzedani. W przypadku węgla koksowego trwają obecnie negocjacje w sprawie kontraktów na trzeci kwartał - poinformował prezes zarządu.
W podejmowaniu ostatecznej decyzji o tym, czy przedłużyć wydobycie, kluczową rolę odegra dostępność pracowników. Liczba chętnych do pracy w kopalniach wciąż spada. Do tej pory jednak zatrudnienie w OKD utrzymywało się na wymaganym poziomie.
Taka sytuacja utrzyma się jeszcze przez co najmniej rok – podkreślają w OKD.
- Jedna ze ścian, z której zamierzamy prowadzić wydobycie w przyszłym roku, jest już przygotowana i czeka na zbrojenie. Ruszy w sierpniu i zakończy swój bieg w marcu 2023 r. Kolejne trzy zaplanowane na 2023 r. znajdują się w fazie przygotowań, drążymy niezbędne chodniki – tłumaczy alej prezes Sikora.
- W przyszłym roku, do drugiego kwartału włącznie, planowane jest wydobycie rzędu ok. pół miliona ton, z czego ok. 120 tys. ton stanowić będzie węgiel energetyczny, a 380 tys. ton węgiel koksowy – uściśliła rzeczniczka OKD Naďa Chattová.
W br. OKD zaplanowało wydobycie 1,3 mln ton węgla z ruchów ČSM Sever i ČSM Jih.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tylko nie ma tam kto fedrować, Polacy nie pojadą, bo im się nie opłaca, a Czesi wolą skarżyć nas Do Brukseli zamiast współpracować.
Tylko idiota likwiduje rodzime górnictwo mając energetykę opartą o węgiel