Rozmieszczenie małych reaktorów modułowych (SMR) w czeskiej elektrowni jądrowej Temelín będzie nazywane Parkiem Jądrowym Czech Południowych, zgodnie z memorandum dotyczącym utworzenia parku podpisanym przez przedsiębiorstwo energetyczne ČEZ, rząd Czech i ośrodek badawczy UJV Rez - donosi portal world-nuclear-news.org.
Na portalu czytamy, że podczas gdy czeski rząd popiera plany ČEZ budowy nowych dużych reaktorów w elektrowniach Dukovany i Temelin, równolegle realizowany jest również plan rozwoju reaktorów SMR. Obszar elektrowni jądrowej Temelín ma zostać zagospodarowany jako Południowoczeski Park Jądrowy, nawiązujący do nazwy regionu samorządowego. Porozumienie w sprawie jego założenia zostało podpisane w ubiegłym tygodniu.
Gubernator Regionu Południowoczeskiego Martin Kuba nazwał nową technologię jądrową ogromną szansą. Powiedział: - Widzę przyszłość w małych reaktorach modułowych. Oczywiście bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest dla nas kluczowe, ale jednocześnie chcę, aby Czechy Południowe były liderem w tym obszarze.
ČEZ zaznaczył, że podpisał już memoranda o współpracy w dziedzinie małych reaktorów modułowych z NuScale, GE-Hitachi, Rolls-Royce, EDF, Korea Hydro and Nuclear Power oraz Holtec. ČEZ stwierdził, że jakiekolwiek wdrożenie SMR nie zakłóci jego planów dotyczących dużych reaktorów, ale powiedział, że inwestor na budowę SMR nie został wybrany.
UJV Rez oświadczył, że jego zaangażowanie będzie logicznym krokiem po ponad dziesięciu latach analiz dotyczących małych i zaawansowanych reaktorów, w tym praktycznych kwestii przygotowania inżynieryjnego do licencjonowania i znalezienia lokalizacji dla prototypów obiecujących globalnych dostawców tych technologii. Rez w 52 proc. należy do ČEZ, w 17 proc. do firmy inżynieryjnej Škoda, w 28 proc. do słowackiego przedsiębiorstwa energetycznego Slovenské electrárne i w 2 proc. do wsi Husinec w pobliżu Pragi, gdzie znajduje się siedziba tego ośrodka.
ČEZ wytwarza rocznie 55,9 TWh energii elektrycznej, z czego 55 proc. pochodzi z elektrowni jądrowych. Około 6 proc. pochodzi z innych źródeł niskoemisyjnych, takich jak wiatr i słońce, a 39 proc. z paliw kopalnych. ČEZ zaznaczył, że widzi małe reaktory jądrowe jako potencjalne zamienniki bloków węglowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.