Czy sąsiedztwo kopalni odkrywkowej może być przeszkodą dla utworzenia nowej formy ochrony przyrody? Niekoniecznie. W województwie zachodniopomorskim, kilkaset metrów od kopalni piasku Zielenica, ma zostać utworzony nowy rezerwat przyrody Źródliska Biegały. Uwagi i propozycje do treści projektu zarządzenia w tej sprawie można składać do 20 czerwca 2022 r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Zielenica to wieś w gminie Malechowo w powiecie sławieńskim. Na południe od zabudowań wsi znajduje się złoże piasków o miąższości od 6,9 do 15 m. Powierzchnia złoża to ponad 21 ha. Złoże jest częściowo zawodnione. Żwir z tutejszego złoża był w 2019 r. zatwierdzony jako kruszywo do budowy drogi ekspresowej S6 na odcinku Kołobrzeg Zachód - Ustronie Morskie.
Na wschód od kopalni, pomiędzy wsiami Zielenica i Drzeńsko, znajdują się w lesie tereny źródliskowe. Tutaj swój początek ma lokalna rzeczka Biegała. Jest ona dopływem Zielenicy, która z kolei uchodzi do Grabowej. Rezerwat przyrody ma zostać utworzony w celu zachowanie szczególnych walorów przyrodniczych ekosystemu rozległej niszy źródliskowej cieku Biegała wraz z mechanizmami jej funkcjonowania, jako złożonego systemu wzajemnego oddziaływania procesów hydrologicznych, geomorfologicznych i biotycznych. Rezerwat ma mieć powierzchnię 23,34 ha.
„Aktywność procesów morfologicznych w niszy źródliskowej Biegały doprowadziła do ukształtowania obszaru o szczególnych walorach krajobrazowych (stosunkowo duże deniwelacje terenu, wyraziste formy terenowe, zróżnicowana roślinność, znaczna otwartość krajobrazu) i przyrodniczych” - zapisano w uzasadnieniu do projektu utworzenia rezerwatu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.