Pozostały po kopalni Szombierki w Bytomiu szyb Ewa zachowany został ze względu na fukcjonującą w nim pompownię wód. Ta jednak ma zostać w perspektywie kilkunastu miesięcy zlikwidowana, a szyb przeznaczony do likwidacji. Mimo tego Spółka Restrukturyzacji Kopalń zaplanowała roboty wiertnicze w wyrobiskach szybu Ewa. Co jest tego powodem?
Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu w maju 2022 r. ogłosiła przetarg pod nazwą „Wykonanie otworu spływowego TS-3/2022 z poz. 510 m do poz. 630 m w pompowni Szombierki dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA Oddział Centralny Zakład Odwadniania Kopalń“. Wpłynęła jeda oferta, którą złożyło konsorcjum dwóch firm wiertniczych z Zabrza i Tarnowskich Gór. Dlaczego w szybie, w którym w bliskiej przyszłości nie będzie już prowadzone pompowanie wody, mają zostać wykonane prace górnicze?
- Generalnie wiąże się to z uproszczeniem systemu odwadniania. Wyłączanie pompowni Szombierki rozpocznie się z chwilą przygotowania KWK Centrum do przejęcia wody z sąsiednich kopalń. Winno to nastąpić do końca 2023 – początków 2024. Wcześniej w pompowni Szombierki trzeba wykonać roboty związane z ujęciem i skierowaniem wód dopływających do poz. 510 m, 630 m i 790 m do otworów spływowych na poz. 790 m. Całość tych wód poprzez otwory, wyrobiska chodnikowe i eksploatacyjne będzie spływać grawitacyjnie do KWK Centrum na poziom 930 m. Dotyczyć to będzie przekierowania i grawitacyjnego spływania wód z Szombierek oraz z byłych kopalń Jowisz, Grodziec i Piekary do pompowni w kopalni Centrum - tłumaczy Wojciech Jaros, rzecznik prasowy SRK.
Takie rozwiązanie pozwoli na odstąpienie od budowy korków hydroizolacyjnych zabezpieczających przed zalaniem KWK Bobrek-Piekary Ruch Bobrek. Zakłada się, że sposób ujęcia i sposób spływu wód zagwarantuje jego bezawaryjne funkcjonowanie przez wiele lat.
- W tej sytuacji szyb Ewa przestanie być potrzebny. Według obecnych wstępnych założeń otwór będzie mógł zostać zasypany. Co do wieży i budynków, trwają rozmowy z miastem - dodaje Wojciech Jaros.
Szyb Ewa znajduje się w Bytomiu przy ul. Zabrzańskiej 7. Szyb został ukończony w 1873 r. Zgłębiono go do poziomu 837,8 m. Jest szybem jednoprzedziałowym, wdechowym, materiałowo-zjazdowym
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.