Złoty pozostaje po mocniejszej stronie rynku pomimo zawirowań w regionie, a inwestorzy czekają na zatwierdzenie KPO - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jej zdaniem, na krajowym długu wzrosty rentowności mogą być kontynuowane w oczekiwaniu na wstępny odczyt inflacji w Polsce.
Czwartek na rynkach finansowych na obecnym etapie jest spokojny. Nie było zaskoczeń ze strony sprawozdania z ostatniego posiedzenia Fed, a dzisiejsze dane na temat PKB z USA były nieco gorsze od rynkowych oczekiwań, jednak blisko konsensusu. W takim otoczeniu EUR/USD jest notowany na nieco wyższych poziomach, gdyż jak się wydaje rynek pamięta o ostatnich wypowiedziach prezes ECB w sprawie zbliżających się w strefie euro podwyżek stóp procentowych. Moim zdaniem EUR/USD zakończy obecny tydzień w okolicach 1,07, gdzie obecnie jest notowany - powiedziała w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
Jak dodała, jeśli jest spokojnie na EUR/USD, to również na EUR/PLN zazwyczaj jest spokojnie.
- W naszym regionie nie jest jednak spokojnie, gdyż w środę premier Orban przedstawił oficjalne projekty niespodziewanych podatków dla wielu branż, w tym dla sektora bankowego. W takim otoczeniu na wartości tracił forint oraz węgierska giełda. Na te wydarzenia nie reagował jednak EUR/PLN, co pokazuje, że złoty od walut regionu nieco się oderwał - powiedziała ekonomistka Banku Pocztowego.
W środę premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na Facebooku oświadczył, że Węgry muszą niezwłocznie wzmocnić swoją armię i w tym celu stworzą specjalny fundusz, na który część swoich zysków będą musiały wpłacać m.in. banki.
Orban podkreślił: obowiążemy banki, ubezpieczycieli, wielkie sieci handlowe, przedsiębiorstwa przemysłu energetycznego i handlu energią, firmy telekomunikacyjne oraz linie lotnicze, by wpłacały do tych dwóch funduszy dużą część swoich dodatkowych zysków. Zastrzegł, że są to posunięcia ograniczone czasowo i dotyczą 2022 i 2023 roku.
Zdaniem ekonomistki, takie mocniejsze zachowanie złotego spowodowane jest oczekiwaniem rynku na zbliżające się zatwierdzenie KPO.
W takim otoczeniu EUR/PLN jest notowany na 4,6045 i moim zdaniem w tych okolicach możemy zakończyć tydzień, a być może nawet poniżej 4,60, jeśli okazałoby się np. że pojawi się jakiś oficjalny komunikat o KPO - podsumowała ekonomistka.
Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale spadł o 1,5 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu. Oczekiwano -1,3 proc. wobec -1,4 proc. w I wyliczeniu.
O godzinie 16.06 kurs EUR/PLN pozostaje w okolicach środowego zamknięcia na 4,6016, a USD/PLN zniżkuje o 0,29 proc. do 4,2937. Na rynkach bazowych dolar się osłabia, a para EUR/USD rośnie o 0,34 proc. do 1,0716.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.