- Poniedziałkowe wzrosty warszawskiego parkietu ponownie wyróżniły go na tle rynków bazowych, a istotny wpływ na GPW miało znaczące umocnienie złotego - powiedział PAP Biznes dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski. Zdaniem analityka, w perspektywie 2-3 tygodni optymizm na krajowym parkiecie może się utrzymać.
- Poniedziałkowa sesja była bardzo mocna i to zarówno w ujęciu nominalnym, jak i w relacji do rynków bazowych. Oczywiście na głównych parkietach również mamy jakąś poprawę sentymentu, jednak mimo to w ostatnich dniach odbicie na WIG20 było wyraźnie silniejsze. To potwierdza naszą tezę, że sektor finansowy był nadmiernie wyprzedany i w momencie kiedy mamy za sobą dobre raporty za I kw. br., nadzieje na większe odbicie rosną - powiedział Kamil Cisowski.
Analityk zwrócił uwagę na zachowanie EUR/USD, którego wzrosty sprzyjają umocnieniu złotego, a to poprzez korelacje wspiera rynek kapitałowy.
- Dzisiejsze wypowiedzi Christine Lagarde wywołały gwałtowną aprecjację euro i przez to także złotego. Zapowiedź podwyżek stóp w III kw. br. przez szefową ECB może być istotnym czynnikiem wpływającym na dalsze umocnienie euro. Nawet jeśli nie będziemy mieć do czynienia z trwałym odwróceniem trendu EUR/USD, to spokojnie możemy wrócić do poziomu 1,10, a to w przypadku realizacji miałoby istotny wpływ na złotego. To z kolei miałoby duży, pozytywny wpływ na warszawski parkiet, który z siłą złotego jest dodatnio skorelowany - dodał Cisowski.
Euro wzrosło wobec dolara do najwyższego poziomu od miesiąca po tym, jak Europejski Bank Centralny wskazał, że może zacząć podnosić stopy procentowe w lipcu, gdy zakończy program skupu obligacji. Według prezes EBC Christine Lagarde, stopy proc. mogą wzrosnąć do końca III kw. o 50 pb.
W tym upatrywałbym jednej z głównych przyczyn optymistycznego obrazu naszego rynku - dodał analityk DI Xelion.
Zdaniem Cisowskiego, niedosyt pozostawiają obroty, które nie są zbyt wysokie oraz spadające przy bardzo dużych obrotach Allegro.
- Jesteśmy jednak w krótkim terminie, czyli w perspektywie 2-3 tygodni, optymistycznie nastawieni do rynku. Uważamy, że nawet jeśli GPW nie będzie się tak wyróżniała jak w ostatnich dniach na tle choćby giełd z USA, to w otoczeniu zewnętrznym także widzimy powody do odbicia. Wyprzedzający wskaźnik C/Z w USA jest obecnie w okolicach 16, co z miejscem, w którym znalazł się rynek obligacji, stwarza - naszym daniem - potencjał do większego odreagowania - podsumował Cisowski.
WIG20 zakończył poniedziałkową sesję wzrostem o 3,04 proc. do 1.836,87 pkt., WIG poszedł w górę o 2,66 proc. do 57.167,82 pkt. Wzrosły również indeksy małych i średnich spółek - sWIG80 o 0,55 proc. do 18.027,58 pkt., a mWIG40 o 2,27 proc. do 4.351,23 pkt.
Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,095 mld zł, z czego 0,926 mld przypadło na spółki z WIG20.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.