Koncern Korea Hydro&Nuclear Power jest skłonny wnieść bezpośredni wkład finansowy do polskiego projektu jądrowego - poinformował wiceprezes KHNP Seung Yeol Lim. Reszta wkładu partnera strategicznego pochodziłaby z agencji kredytów eksportowych.
Pod koniec kwietnia 2022 r. KHNP złożyło polskiemu rządowi ofertę budowy sześciu reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 GW, z których pierwszy mógłby zacząć działać w 2033 r., zgodnie z harmonogramem przyjętym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Oferta obejmuje też część finansową.
Jak zaznaczył Seung Yeol Lim, na obecnym etapie koreańska firma nie może podać konkretnych liczb z oferty, natomiast jeśli chodzi o strukturę finansowania, to KHNP jest skłonne objąć 20-30 proc. udziałów z części, która przypadłaby partnerowi strategicznemu polskiego rządu, tj. 20-30 proc. z 49 proc.
Byłby to bezpośredni wkład KHNP w inwestycję. Reszta zostałaby wniesiona przez instytucje finansowe. Po stronie koreańskiej byłyby to agencje kredytów eksportowych, takie jak K-EXIM (Export-Import Bank of Korea) i K-Sure (Korean Trade Insurance Corporation) - wyjaśnił wiceprezes KHNP. Jak zaznaczył, strona koreańska będzie także badać możliwości uzyskania finansowania z banków komercyjnych. Ponieważ jednak jest to pierwszy polski projekt jądrowy, nie wszystkie banki komercyjne będą zainteresowane udziałem w finansowaniu - ocenił.
Dodatkowo, według KHNP, istnieje również możliwość uzyskania wsparcia finansowego z innych krajów, za pośrednictwem agencji kredytów eksportowych. agraniczne agencje kredytów eksportowych mogą zapewnić wsparcie finansowe dla zagranicznych elementów zawartych w pakiecie EPC proponowanym przez KHNP. Udział tych środków w nim będzie niewielki. Większość będzie pochodzić od koreańskich ECA (agencji kredytów eksportowych) - zaznaczył Seung Yeol Lim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.