Ostatnie lata pokazały, że bezpieczeństwo niejedno ma imię, a tym bardziej w chwili, gdy coraz więcej rzeczy jest sterowane za pomocą systemów komputerowych i sieci. Dlatego tak wielką wagę należy przykładać do cyberbezpieczeństwa. To właśnie na tym polu współpracować będą Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Jastrzębska Spółka Węglowa i Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Stosowne porozumienie zostało odpisane w piątek, 20 maja, w Gliwicach w siedzibie KOMAG-u w obecności wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika.
Porozumienie, pod którym podpisy złożyli dyrektor ITG KOMAG dr hab. Dariusz Prostański, prezes JSW Tomasz Cudny oraz dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki prof. Franciszek Plewa ma na celu rozwój kadr na najwyższym poziomie.
W ramach projektu na Politechnice Śląskiej powstają studia podyplomowe w zakresie cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych. Będą to pierwsze studia które swoim zakresem obejmują nie tylko obszar informatyki, ale również automatyki przemysłowej. Natomiast KOMAG tworzy laboratorium wyposażone w stanowiska związane z badaniem produktów i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa. Politechnika Śląska planuje wdrożyć również realizację projektów inżynierskich, które mają wspierać rozwiązania w zakresie zagadnień technicznych oraz organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem w obszarze cyberbezpieczeństwa JSW.
Sygnatariusze porozumienia mają również zamiar współpracować w zakresie przygotowania wytycznych oceny oraz badania cyberbezpieczeństwa produktów oraz usług. Współpraca ma owocować wypracowaniem rekomendacji konfiguracji urządzeń, oprogramowania oraz usług, a także aktywnym prowadzeniem szkoleń dotyczących cyberbezpieczeństwa.
Porozumienie pomiędzy JSW, Politechniką Śląską a ITG KOMAG jest odpowiedzią na wyzwania jakie niesie ze sobą rozwijający się rynek technologiczny. Wspólnie można zbudować nowy, duży i niosący wyzwania projekt, który będzie owocował w przyszłości rozwojem kadr w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.