Ostatnie lata pokazały, że bezpieczeństwo niejedno ma imię, a tym bardziej w chwili, gdy coraz więcej rzeczy jest sterowane za pomocą systemów komputerowych i sieci. Dlatego tak wielką wagę należy przykładać do cyberbezpieczeństwa. To właśnie na tym polu współpracować będą Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Jastrzębska Spółka Węglowa i Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Stosowne porozumienie zostało odpisane w piątek, 20 maja, w Gliwicach w siedzibie KOMAG-u w obecności wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika.
Porozumienie, pod którym podpisy złożyli dyrektor ITG KOMAG dr hab. Dariusz Prostański, prezes JSW Tomasz Cudny oraz dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki prof. Franciszek Plewa ma na celu rozwój kadr na najwyższym poziomie.
W ramach projektu na Politechnice Śląskiej powstają studia podyplomowe w zakresie cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych. Będą to pierwsze studia które swoim zakresem obejmują nie tylko obszar informatyki, ale również automatyki przemysłowej. Natomiast KOMAG tworzy laboratorium wyposażone w stanowiska związane z badaniem produktów i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa. Politechnika Śląska planuje wdrożyć również realizację projektów inżynierskich, które mają wspierać rozwiązania w zakresie zagadnień technicznych oraz organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem w obszarze cyberbezpieczeństwa JSW.
Sygnatariusze porozumienia mają również zamiar współpracować w zakresie przygotowania wytycznych oceny oraz badania cyberbezpieczeństwa produktów oraz usług. Współpraca ma owocować wypracowaniem rekomendacji konfiguracji urządzeń, oprogramowania oraz usług, a także aktywnym prowadzeniem szkoleń dotyczących cyberbezpieczeństwa.
Porozumienie pomiędzy JSW, Politechniką Śląską a ITG KOMAG jest odpowiedzią na wyzwania jakie niesie ze sobą rozwijający się rynek technologiczny. Wspólnie można zbudować nowy, duży i niosący wyzwania projekt, który będzie owocował w przyszłości rozwojem kadr w obszarze cyberbezpieczeństwa.
- Pragnę, aby zainicjowana przez Instytut KOMAG współpraca pomiędzy Politechniką Śląską oraz Jastrzębską Spółką Węglową w zakresie promowania innowacyjnych rozwiązań i projektów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz budowania partnerstwa z podmiotami Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa pozwoliła minimalizować ryzyka związane z zagrożeniem cyberatakami infrastruktury krytycznej. Wierzę, że praktyczne pionierskie działania w obszarze cyberbezpieczeństwa pracowników JSW oraz osiągane przez nich sukcesy pozwolą kształcić całe rzesze studentów w zakresie cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych i oprogramowania – ocenił wiceminister Pyzik.
- Osoby z zewnątrz mogą się zapytać dlaczego wchodzimy w cyberbezpieczeństwo? Dlatego muszę tu przypomnieć, że już od trzech lat mamy taką specjalność na drugim stopniu studiów. Dlatego uważam, ze jesteśmy do działań w tym kierunku upoważnieni i przygotowani – przypomniał prof. Plewa. Podkreślił też jak ważne będzie zwiększenie bazy laboratoryjnej.
- To będzie miało szczególny wymiar pod względem praktycznym, bo zawsze powtarzam, że oprócz teorii nie ma nic lepszego niż praktyka. Chodzi o to żeby bezpośrednio spotkać się z tymi poważnymi problemami – stwierdził.
Zdaniem szefa KOMAG-u dr. hab. Dariusza Prostańskiego współpraca instytutu, uczelni i spółki zaowocuje wzrostem bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców naszego regionu, ale docelowo całego kraju.
- W mojej ocenie cyberbezpieczeństwo dzisiaj w kontekście infrastruktury energetycznej, a co więcej infrastruktury krytycznej jest absolutnie podstawowym zagadnieniem, którym musimy się pilnie zająć i które musimy rozwijać. Stąd pomysł na budowę w naszym Instytucie ultranowoczesnych laboratoriów testowania i kształtowania bezpieczeństwa cybernetycznego systemów przemysłowych. Stąd inicjatywa uruchomienia w oparciu o najlepszych fachowców z JSW specjalnych studiów podyplomowych realizowanych z Wydziałem Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Stąd wreszcie nowa strategia ITG KOMAG mająca również stymulować transformację branży energetycznej, w której centralną rolę odgrywać będzie cyfryzacja, informatyzacja, a w końcu gromadzenie i racjonalne przetwarzanie olbrzymiej ilości danych, które nie tylko w przypadku energetyki rozproszonej odgrywają krytyczną rolę w zarządzaniu systemami przemysłowymi – wyjaśnił Prostański.
Prezes JSW Tomasz Cudny przyznał na konferencji, że ta umowa to prawdziwy dar od losu, bo cyberbezpieczeństwo to jedno z zagadnień, które jest bardzo istotne dla spółek działających w sektorze wydobywczym.
- Jastrzębska Spółka Węglowa zawsze wspierała rozwój regionu, dlatego też z dużym optymizmem przyjąłem wizję współpracy z takimi partnerami jak Politechnika Śląska i ITG KOMAG. Cieszy mnie, że nasze propozycje co do zakresu współpracy na etapie przygotowania programu porozumienia i studiów podyplomowych spotkały się z aprobatą naukowców. Wierzę, że jego realizacja skutecznie wesprze przedsiębiorstwa z sektora wydobywczego w budowaniu i utrzymaniu bezpieczeństwa teleinformatycznego, tak ważnego w tym trudnym czasie. Takie działania pomogą przygotować cały region na zwiększoną dynamikę procesów zachodzących w obszarze cyberbezpieczeństwa tak w jednostkach samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwach jak i instytucjach naukowo-badawczych – ocenił prezes. Dodał, że obecnie wszelki inicjatywy dotyczące cyberbezpieceństwa są szczególnie ważne.
- Budowanie potencjału i zdolności w tym obszarze oraz bieżąca współpraca w ramach obsługi incydentów, podatności i ryzyk jest działaniem, które zapewni bezpieczny rozwój całej aglomeracji śląskiej – stwierdził szef JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.