Na początku ubiegłego tygodnia do górniczych związków zawodowych dotarła informacja na temat akcji „Pomóż nam pomagać dzieciom Fundacji Rodzin Górniczych”. Organizacje chętnie przyłączyły się o kampanii, która polega na rozprowadzeniu wyjątkowej cegiełki – dukata „7 stasziców” wydanego z okazji 90-lecia krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
Jako pierwszy pulę monet do rozprowadzenia otrzymał Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce. Piotr Luberta, przewodniczący zarządu krajowego tej organizacji, podjął się sprzedania 500 sztuk dukatów. Zapewniał już wtedy, że na ratowników można liczyć. Słowa te w pełni się sprawdziły. Po zaledwie kilku dniach przewodniczący Luberta zadzwonił do Wydawnictwa Górniczego, które koordynuje akcję, z informacją, że jest jeszcze w stanie rozprowadzić 250 monet. Z równie wielkim zaangażowaniem do akcji przyłączyła się górnicza „Solidarność”. Jej lider – Dominik Kolorz - podjął się rozprowadzenia pół tysiąca dukatów. W momencie ich odbioru zaznaczył, że nie wyklucza zamówienia na kolejną partię. Inne związki, które także przyłączyły się do akcji, którą zainicjowała Fundacja dla AGH, to Porozumienie Związków Zawodowych „Kadra” oraz Związek Zawodowy Maszynistów Wyciągowych Kopalń.
Poza wspomnianymi organizacjami w akcję zaangażowali się ludzie dobrego serca, którzy o dukatach dowiedzieli się z lektury „Trybuny Górniczej” oraz jej portalu nettg.pl. W siedzibie Wydawnictwa Górniczego od momentu ogłoszenia akcji pojawiają się osoby zainteresowane dukatami i udzieleniem wsparcia dla FRG. Dukatów każdego dnia ubywa, a jako, że ich liczba jest ograniczona wszystkim chętnym radzimy się pośpieszyć.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.