Pomimo umacniającego się dolara złoty jest stabilny, a w perspektywie tygodnia kurs EUR/PLN może testować dolny zakres strefy wsparcia rozciągający się między 4,67 a 4,63 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem, rentowności krajowego długu utrzymają trend wzrostowy ze względu na uporczywość inflacji i perspektywę dalszych podwyżek stóp.
- Złoty pomimo mocnego dolara jest stosunkowo stabilny. Moim zdaniem, w perspektywie dwóch tygodni są szanse, aby EUR/PLN wrócił do okolic 4,6 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.
Zdaniem ekonomisty, najbliższym poziomem wsparcia dla EUR/PLN jest strefa 4,67-4,63 i jej dolne partie mogą być celem dla rynku w perspektywie najbliższego tygodnia.
W piątek podczas godzin porannych kurs EUR/PLN po raz trzeci w ostatnich dniach testował górne partie wskazanej przez ekonomistę ING BSK strefy wsparć i ponownie się od niej odbił. O godzinie 15.44 kurs EUR/PLN rośnie o 0,39 proc. do 4,6847.
Kurs USD/PLN natomiast w ślad za umacniającym się globalnie dolarem zwyżkuje i wybija się górą z budującego się od 28 kwietnia trendu bocznego oraz osiąga najwyższe poziomy od minimum z 30 marca br. Do szczytu z 7 marca ww. parze brakuje ok. 6,5 gr. O godzinie 15.44 USD/PLN rośnie o 0,52 proc. do 4,5182.
W tym czasie na rynkach globalnych dolar kontynuuje umacnianie, a kurs EUR/USD spada o 0,1 proc. do 1,0368.
RYNEK DŁUGU
Ostatnie dane o inflacji pokazują, że trudno jest liczyć na jakąś korektę, a tym samym wydaje się, iż rentowności krajowego długu będą w dalszym ciągu rosły. Za takim scenariuszem przemawia uporczywość inflacji i perspektywa dalszego podnoszenia stóp przez RPP - powiedział ekonomista ING BSK.
W piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,0 proc.
Pod koniec kwietnia, w szacunku flash GUS podawał, że w kwietniu ceny rdr wzrosły o 12,3 proc., a mdm wzrosły o 2,0 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.