W połowie maja ma być zostać wznowione koszenie wodorostów w zalewie Nakło-Chechło koło Miasteczka Śląskiego. Jezioro, będące zalanym wyrobiskiem dawnej kopalni piasku podsadzkowego, jest od ponad pół wieku najpopularniejszym miejscem rekreacji wodnej dla mieszkańców północnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
- Prace związane z wykaszaniem roślinności rozpoczęły się jeszcze w kwietniu. Jednak mając na względzie panujące warunki atmosferyczne i opóźniony okres wegetacji roślin, prace zostały wstrzymane do połowy maja 2022 r. Zgodnie z umową zawartą z firmą Transand Jerzy Gotowski, zawartą po dokonaniu rozpoznania cenowego i była to najniższa oferta, koszenie oraz - co istotne, załadunek i wywóz wodorostów wykonawca zobowiązany jest wykonać przed rozpoczęciem sezonu letniego to jest do 20 czerwca 2022 r. Oprócz samych prac na wodzie firma wykona także koszenie w obszarze brzegowym, wygrabienie roślinności w obszarze linii brzegowej, załadunek i wywóz skoszonego materiału. Zgodnie z umową specjalistyczny sprzęt usuwa roślinność na głębokości wody minimum dwóch metrów poniżej lustra wody - informuje Benedykt Guzy, główny specjalista do spraw promocji i współpracy z mediami w Urzędzie Gminy Świerklaniec.
Wcześniej, 23 kwietnia br. odbyło się sprzątanie nabrzeży Zalewu Nakło-Chechło z okazji Dnia Ziemi. Organizatorami były gmina Świerklaniec oraz Nadleśnictwo Świerklaniec. W wydarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób ze stowarzyszeń i klubów funkcjonujących w okolicach Zalewu Nakło-Chechło oraz mieszkańcy gminy i goście. Gmina Świerklaniec zapewniła niezbędne akcesoria do sprzątania, takie jak worki i rękawiczki. Nadleśnictwo Świerklaniec rozdało sadzonki drzew i zorganizowało stoisko edukacyjne. Po sprzątaniu dla wolontariuszy przygotowane zostało ognisko oraz gorąca kawa i herbata. Z nabrzeży Zalewu dzięki niemu zostało posprzątanych kilka setki kilogramów śmieci. Cykliczne sprzątanie nabrzeży Zalewu Nakło-Chechło z okazji Dnia Ziemi odbywa się od 2017 roku.
Od 1 maja br. pobierane są w tym sezonie opłaty za wjazd samochodami na drogi prowadzące w stronę zalewu a także dodatkowo za wjazd na tzw. pole kempingowe. Opłaty są wyższe, niż w poprzednich latach.
Natomiast miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, zwane potocznie kąpieliskami strzeżonymi, mają zostać uruchomione 25 czerwca 2022 r.
Zalew Nakło-Chechło znajduje się na wschód od drogi wojewódzkiej łączącej Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie. W latach 60. XX wieku funkcjonowała tam piaskownia, wydobywająca piasek na potrzeby kopalń węgla kamiennego. Uroczystość oddania do użytku zalewu z udziałem władz górniczych miała miejsce w 1970 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.