Już 16 maj stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego - przekazał Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej. Poinformował też, że stan zagrożenia epidemicznego będzie obowiązywał do września.
- Mówiąc symbolicznie - to przełączenie czerwona światła w sygnalizatorze na światło pomarańczowe - podkreślił.
Ostatniej doby odnotowano 611 nowych zakażeń koronawirusem. W szpita przebywa 1100 osób. I według lekarzy nie są to już jednak tak ostre przypadki, jak w przypadku mutacji Delta. Hospitalizacje są też znacznie krótsze.
- Z tygodnia na tydzień obserwujemy kontynuację spadków. Ta dynamika tydzień do tygodnia to nawet minus 35 procent w skali całego kraju - przekazał szef resortu zdrowia.
W województwie śląskim to 25 proc., ale już w dolnośląskim - 51 proc. Epidemia zdąża w kierunku endemii.
- To sytuacja, w której wirus jest cały czas w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia i dużą liczbę osób, które przechorowują infekcję, czasem także bezobjawowo, nie stanowi już takiego zagrożenia - mówił Niedzielski.
Minister podkreślił, że prawdziwym testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią, będzie wrzesień, kiedy spodziewać się można w wyniku powrotu do szkół, do pracy, zwiększonej transmisji i też pewnej sezonowości, którą do tej pory obserwowaliśmy.
Przypomnijmy, że stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Z kolei stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.
Oficjalna liczba zakażeń koronawirusem od początku pandemii w kraju wyniosła 5 997 998, rzeczywista jest kilkakrotnie wyższa. Zmarło 116 070 osób. Według Ministerstwa Zdrowia w pełni zaszczepionych jest 22 451 445 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.