- W środę na globalnym i krajowym rynku walutowym jest dość spokojnie, a inwestorzy czekają na reakcje rynku na zapowiadane już od pewnego czasu decyzje Fed - powiedział PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień. Zdaniem ekonomisty zarówno czynniki krajowe, jak i globalne mogą wspierać wzrost rentowności krajowych 10-latek w okolice 7 proc.
- W środę na rynku walutowym, w tym na rynku złotego jest dość spokojnie, a inwestorzy czekają na wieczorne posiedzenie Fed. Można powiedzieć, że traderzy nieco wstrzymali oddech i niewiele robią, a tym samym na globalnych rynkach walut niewiele się dzieje. Można jednak zauważyć niewielkie osłabienie dolara wobec euro, co jest konsekwencją słabszego raportu ADP z USA - powiedział Kwiecień.
Komunikat po środowym posiedzeniu Fed zostanie opublikowany o godzinie 20.00 czasu polskiego.
Z opublikowanego o 14.15 czasu polskiego raportu prywatnej firmy ADP Employer Services wynika, że w firmach w USA przybyło w kwietniu 247 tys. miejsc pracy. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 383 tys.
Jak powiedział Kwiecień, dzięki wzrostom EUR/USD nieco spadł kurs USD/PLN, choć cały czas są to wysokie poziomy w okolicach 4,43-4,44.
- To wstrzymanie oddechu na rynku walutowym nie ma związku z tym co zrobi Fed, gdyż to od pewnego czasu jest jasne - podniesie stopy procentowe o 50 pb i zapowie początek programu zacieśniania ilościowego. Inwestorzy natomiast czekają jaka na te informacje będzie reakcja rynku, jak te zmiany zostaną przyjęte i jakie będą oczekiwania rynku co do kolejnych ruchów Fed - dodał ekonomista domu maklerskiego XTB.
Zdaniem Kwietnia, istotne będą np. szczegóły programu zacieśniania ilościowego, które nie do końca są jeszcze jasne.
- Ważne będzie to czy rynki będą miały wrażenie, że Fed jest cały czas +na fali wznoszącej+, gdzie oczekiwania co do wyższych stóp będą rosnąć, czy też może mamy już szczyt tych oczekiwań, a Fed będzie teraz +dowoził+ to, co rynek już wycenił - powiedział Kwiecień.
- To będzie istotne dla notowań dolara, a poprzez korelacje dla PLN, szczególnie, że EUR/USD utknął w okolicach 1,05 - powiedział ekonomista XTB.
O godzinie 16.01 kurs EUR/PLN spada o 0,1 proc. 4,6873, a USD/PLN zniżkuje o 0,2 proc. do 4,4515.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.