Spółka PGNiG Obrót Detaliczny zapewni dostawy gazu odbiorcom firmy Novatek na terenie 10 gmin m.in. Łeby, Żuromina, a PSG przywraca tam jego dystrybucję - przekazała w piątkowej informacji prasowej spółka PGNiG.
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w piątek, że premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami; spółki Skarbu Państwa niezwłocznie podjęły działania w celu szybkiej realizacji tej decyzji.
- Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami. Spółki skarbu państwa niezwłocznie podjęły działania w celu szybkiej realizacji tej decyzji - napisał Müller na Twitterze.
W odpowiedzi na decyzję premiera, PGNiG poinformowało w piątkowej informacji prasowej, że zapewni dostawy gazu odbiorcom firmy Novatek.
Polska Spółka Gazownictwa oraz PGNiG Obrót Detaliczny, spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG, włączają się w proces przywracania dostaw gazu mieszkańcom gmin, w których błękitne paliwo przestała dostarczać objęta sankcjami firma Novatek Green Energy - przekazało PGNiG. Dodano, że spółki są w stałym kontakcie i współpracują na bieżąco z administracją rządową. Dzięki temu - jak podkreślono - udało się wypracować rozwiązania umożliwiające sprawne przywrócenie dostaw gazu.
Polska Spółka Gazownictwa, na podstawie polecenia Prezesa Rady Ministrów wydanego na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, niezwłocznie przystąpiła do realizacji nałożonych zadań zmierzających do przywrócenia dystrybucji gazu na terenie 10 gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin - podało PGNiG.
Spółka przekazała, że paliwo dostarczy spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Spółki podejmują niezbędne działania, by mieszkańcy, przedsiębiorcy i instytucje w gminach pozbawionych dostępu do gazu, mogli z niego korzystać jak najszybciej - zapewniło PGNiG.
Rzecznik rządu pytany w środę o kwestię przywrócenia dostaw gazu do niektórych gmin podkreślił, że brak dostaw wynika nie z faktu, że Rosja zakręciła kurek z gazem, ale z objęciem w ramach listy sankcyjnej firm, które są powiązane z Rosją lub podmiotami wspierającymi działalność wojenną Rosji.
Zapowiedział też, że po wydaniu decyzji przez premiera PSG oraz PGNiG zajmą się niezwłocznym dostarczeniem gazu do tych miejscowości, poprzez przejęcie w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym infrastruktury, która do tego służy.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.