Jak zaznaczył podczas czwartej edycji konferencji Wydawnictwa Gospodarczego dr hab. inż Paweł Bogacz przez lata panowało błędne przeświadczenie, że energetyka gazowa jest o wiele mniej emisyjna niż energetyka węglowa. - To węgiel jako mniej emisyjny powinien być paliwem przejściowym – powiedział naukowiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Jak wskazał Bogacz badania i analizy, które miały na celu porównanie tych dwóch nośników energii, i których wyniki były całkiem odmienne niż wiedza dziś powszechnie uznawana, były już wcześniej publikowane na świecie, jednak w Europie nikt specjalnie nie był zainteresowany dokładnym zbadaniem tej kwestii. Naukowiec pozostawił otwartą kwestię czy mogło za tym stać gazowe lobby, które uzależniło Europę od rosyjskiego gazu.
- Takie analizy prowadzimy też w AGH. Wstępne wyniki są jednoznaczne i potwierdzają, że emisyjność gazu była po prostu niedoszacowana. Nasze badania, które będziemy kontynuować, wskazują, że emisyjność energetyki węglowej jest mniejsza niż gazowej. Wynika to z tego, że wcześniej nie brano pod uwagę emisji podczas przesyłu i transportu gazu – argumentuje naukowiec.
- Po wybuchu wojny w Ukrainie zmieniło się podejście do kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Potwierdzenie tego, że węgiel jest mniej emisyjny niż gaz otwiera drogę do obrony i rehabilitacji tego surowca. To węgiel może być paliwem przejściowym i stać się surowcem, w który można i powinno się inwestować – dodał Bogacz.
IV Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego odbywa się 28 i 29 kwietnia w Zawierciu. Temat konferencji to „Górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych. Doświadczenia i wnioski”. Patronaty honorowe nad imprezą objęli: Jacek Sasin – wicepremier, minister aktywów państwowych, Adam Mirek – prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Piotr Buchwald – prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz Jarosław Grzesik – przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Partnerami IV Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego są: LW Bogdanka, Jastrzębska Spółka Węglowa, Cen-Rat, Główny Instytut Górnictwa, Holding KW, GSU, Nadwiślańska Agencja Turystyczna oraz Famur.
Debata podczas konferencji toczyć się będzie w kilku blokach: Fakty i mity, Finanse, Prawo i bezpieczeństwo. Relację z konferencji można znaleźć na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie oraz w kolejnym wydaniu „Górniczej”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Od dawna wiadomo, że spalając gaz zapotrzebowanie na tlen jest dwa razy większe na uzyskanie tej samej ilości energii niż przy spalaniu węgla
Uwzględnia Pan także emisję ze zwałowisk węgla i skały płonnej?