W siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela leczonych jest obecnie 19 ofiar wypadku w kopalni Pniówek. Dwóch przebywa na oddziale intensywnej terapii medycznej. Jeden z pacjentów jest w stanie krytycznym. Stan drugiego poprawił się i jest stabilny. Pacjent został już rozintubowany.
W pozostałych oddziałach szpitalnych leczonych jest 17 górników z Pniówka. Mają poparzone ciała i drogi oddechowe. Są poddawani skomplikowanym procedurom medycznym.
Gdy oparzeniu uległa mniejsza część ciała, u pacjentów można wykonać przeszczepy własnej skóry. Wystarczy kawałek skóry pacjenta, by przeprowadzić hodowlę jego komórek.
- Dosłownie niewielki wycinek wielkości znaczka pocztowego i możemy rozpocząć hodowlę – podkreśla dr Agnieszka Klama-Baryła, kierownik Banku Tkanek i Pracowni Hodowli Komórek i Tkanek w CLO.
Pobrana tkanka, już w warunkach laboratoryjnych, zostaje roztrawiona, czyli rozdzielona na naskórek i skórę właściwą. Pojedyncze komórki przygotowuje się do namnożenia w specjalnych pojemnikach zwanych butelkami hodowlanymi. Hodowla takiej skóry dla każdego z oparzonych górników będzie trwać około dwóch tygodni.
Sama hodowla musi przebiegać w warunkach sterylnych. W pomieszczeniach laboratoryjnych muszą panować ściśle określone warunki, a więc odpowiednia wilgotność powietrza i jego wymiana, ciśnienie i temperatura. Chodzi o to, aby wyeliminować zagrożenie zakażeniem i uzyskać materiał stuprocentowo bezpieczny dla pacjenta.
Jest jeszcze jedna nowość w leczeniu osób oparzonych, która pojawiła się w siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń zupełnie niedawno. Otóż z błony owodniowej produkowane są krople wspomagające leczenie poparzonych oczu.
Warto dodać, że u wszystkich hospitalizowanych górników z Pniówka stwierdzono oparzenia dróg oddechowych. Tego rodzaju urazów nie da się już leczyć przeszczepami. Jedyną szansą na wyleczenie pozostaje zatem komora hiperbaryczna. Leczenie w niej zmniejsza obrzęk i ryzyko pogłębienia oparzenia i poprawia ukrwienie tkanek. Przyśpiesza ponadto gojenie dróg oddechowych, ograniczając powikłania z tym związane.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.