Nowa ustawa o odpadach, nad którą pracuje Rządowe Centrum Legislacji, nie wprowadza zmian w opłatach za składowanie odpadów wydobywczych – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez resort środowiska.
Według aktualnie obowiązującej ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. odpadami wydobywczymi są odpady pochodzące z poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania, przeróbki i magazynowania kopalin ze złóż. Należy podkreślić, że przepisy ustawy nie dotyczą odpadów powstałych w wyniku poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin ze złóż oraz ich magazynowania i przeróbki, które nie są bezpośrednio związane z tymi działaniami. Natomiast obiektem ich unieszkodliwiania jest obiekt przeznaczony do składowania odpadów wydobywczych w formie stałej, ciekłej, w roztworze lub zawiesinie, w tym tamy, hałdy i stawy osadowe (te trzy pojęcia zostały również zdefiniowane w ustawie), przy czym za takie obiekty nie uznaje się wyrobisk górniczych wypełnianych odpadami wydobywczymi w celach rekultywacyjnych i technologicznych.
Zaproponowane w założeniach do ustawy o odpadach zmiany w zakresie odpadów wydobywczych sprawią, że ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych będzie odwoływała się do przepisów ustawy o odpadach, zamiast do ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska. Przenoszony do projektu ustawy o odpadach system opłat za składowanie będzie obejmował opłatę za składowanie odpadów (tzn. opłatę zwykłą), zaś opłata podwyższona i administracyjna kara pieniężna zostaną zastąpione opłatą karną.
Przepisy ustawy z 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych zwalniają składowanie odpadów wydobywczych: obojętnych, innych niż niebezpieczne i obojętne oraz niezanieczyszczonej gleby, z obowiązku wnoszenia tzw. opłaty zwykłej za składowanie odpadów, a w okresie do 1 maja 2012 r. również z opłat podwyższonych i administracyjnych kar pieniężnych. Zatem opłata zwykła dotyczyć będzie wyłącznie składowania odpadów wydobywczych niebezpiecznych, a opłata karna po 1 maja 2012 r. będzie dotyczyła wszystkich odpadów wydobywczych (zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o odpadach wydobywczych). W tym więc zakresie system opłat za składowanie odpadów, który znajdzie się w nowej ustawie o odpadach obejmie odpady wydobywcze.
Zmiana „umiejscowienia” przepisów – ich przeniesienie z ustawy - Prawo ochrony środowiska do nowej ustawy o odpadach daje spójność i przejrzystość legislacji w tym obszarze. Dla przedsiębiorców z branży wydobywczej nie oznacza to zmian ani w wysokości opłat ani zasad, którym podlegają już teraz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.