Uzupełnienie infrastruktury edukacyjnej w dawnych kamieniołomach Wietrznia, Kadzielnia oraz Ślichowice w Kielcach - to najważniejsze zadanie inwestycyjne, jakie chce zrealizować w bliskiej przyszłości kielecka Geonatura. Najbardziej optymistyczna wersja zakłada, że fundusze na ten cel uda się pozyskać z Urzędu Marszałkowskiego w 2023 r.
Jak na razie przygotowane zostały wstępne założenia koncepcyjne, które mają zostać doprecyzowane. Jednak nawet już i ta wizja wydaje się zaglądać zachęcająco.
- W bezpośredniej bliskości rezerwatu Ślichowice zamierzamy przedłużyć ścieżkę na sam dół na dno wyrobiska. Jest pomysł, aby powstała tam estakada umożliwiająca przejście nad wodą - mówi Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w kieleckiej Geonaturze, będącej zarządcą kilku terenów pogórniczych terenów w mieście, pełniących funkcje rekreacyjno-edukacyjne.
Spośród trzech wymienionych kamieniołomów najbliżej centrum miasta znajduje się Kadzielnia. Posiada ona także najbardziej rozbudowaną infrastrukturę, w tym amfiteatr, ścieżki, tyrolkę i trasę podziemną. Częściowo zagospodarowana została Wietrznia. Tam plany przewidują udostępnienie najgłębszej części kamieniołomu. Stosunkowo najmniejsze możliwości daje kamieniołom w dzielnicy Ślichowice. Dno dosyć głębokiego wyrobiska jest zalane wodą, do której dojść można tylko jedną drogą - dawną pochylnią, którą wywożony był urobek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.