Tysiąc drzew ma zostać posadzonych na terenie pokopalnianym w zachodniej części Wieliczki, przy granicy z Krakowem. To miejsce po kopalni otworowej solanki w Baryczy, która funkcjonowała niemal do końca XX wieku. Ma być to pierwsza zorganizowana akcja zalesiania terenu pokopalnianego z udziałem pracowników wielickiej kopalni i mieszkańców.
- Na terenach wielickiej kopalni rośnie wiele tysięcy drzew i krzewów, jest wiele zielonych enklaw, a także Park św. Kingi. Po raz pierwszy jednak sadzenie drzew i krzewów odbywać się będzie z udziałem mieszkańców regionu i pracowników kopalni. Sumarycznie do posadzenia uczestnicy akcji będą mieli 1000 drzew i krzewów. 13% z tej liczby stanowią drzewa i krzewy owocowe m.in. stare odmiany jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni i śliw, m.in. stare odmiany śliw węgierek: łowicka i biała, wiśni: łukówka i szklanka, a także czereśnia sokówka nowotymska. Gatunki drzew i krzewów zostały dobrane przez sozologa - informuje Monika Szczepa, rzecznik prasowy Kopalni Soli Wieliczka.
Akcja sadzenia drzew i krzewów odbędzie się w Wieliczce 9 kwietnia 2022 r. na terenach należących do kopalni soli. Głównym miejscem nasadzeń będzie teren po kopalni otworowej w Baryczy, która jest częścią złoża soli w Wieliczce, oddzielonego od niego filarem ochronnym.
Kopalnia wprowadziła zapisy chętnych. Zapisały się całe rodziny z dziećmi, w tym pracownicy kopalni z rodzinami. Głównie są to wieliczanie i mieszkańców okolic Baryczy.
Kopalnia otworowa w Baryczy to teren na granicy Wieliczki i Krakowa, stanowiący zachodnie „przedłużenie” złoża wielickiego. Eksploatację solanki rozpoczęto na tym terenie w 1924 r. i prowadzono ją metodą ługowania z powierzchni za pomocą otworów wiertniczych. Solankę wydobywano tam do roku 1998. W roku 1974 na części poeksploatacyjnego terenu miasto Kraków rozpoczęło składowanie odpadów komunalnych. Przywracanie terenów poeksploatacyjnych, należących do wielickiej kopalni do czasu sprzed eksploatacji zakończono 10 lat temu. Rekultywację prowadzono poprzez likwidację pustek poeksploatacyjnych i otworów wiertniczych. Rekultywacja objęła wtedy obszar 62 ha, posadzono na nim blisko 80 tysięcy drzew.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.