- Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła wzrosty głównych indeksów, a prym w WIG20 wiodły banki, które zyskiwały w oczekiwaniu na wyższą od dotychczasowych oczekiwań podwyżkę stóp przez RPP - powiedział PAP Biznes analityk BM BOŚ Konrad Ryczko. Zdaniem analityka, pomimo wyraźnej zwyżki warszawskiego parkietu z ostatnich tygodni, w szerszej perspektywie rynek nie wygląda na wzrostowy, gdyż trudno znaleźć argumenty przemawiające za kontynuacją hossy.
- Piątkowa sesja, pomimo wzrostu wszystkich głównych indeksów, nie miała dla obrazu rynku większego znaczenia. Wzrostom towarzyszyły niskie obroty, a zmienność zawierała się w zakresie czwartkowych notowań - powiedział PAP Biznes analityk BM BOŚ Konrad Ryczko.
- Wydarzeniem dnia były tematy makroekonomiczne, w tym głównie wstępne dane na temat marcowego CPI w Polsce. Dane były znacząco wyższe od rynkowego konsensusu, co podbiło oczekiwania odnośnie skali kolejnego ruchu ze strony RPP. Opublikowane dane pozytywnie wpłynęły na notowania banków, które były na czele wzrostów w WIG20 oraz w sWIG80 - powiedział analityk.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rdr o 10,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 3,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w marcu o 10,1 proc. rdr i wzrostu o 2,5 proc. mdm.
Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie w środę, 6 kwietnia 2022 roku. Od października, na 6 posiedzeniach z rzędu, Rada podniosła stopę referencyjną łącznie o 340 pb do 3,50 proc.
Zdaniem analityka pomimo wyraźnej zwyżki warszawskiego parkietu z ostatnich tygodni, w szerszej perspektywie rynek nie wygląda na wzrostowy czy promujący aktywa ryzykowne, gdyż poza zbliżającą się zapewne decyzją w sprawie KPO, która raczej jest już w cenach, trudno znaleźć jakieś argumenty przymawiające za kontynuacją hossy. Jak powiedział analityk BM BOŚ cały czas utrzymują się z kolei czynniki ryzyka w tym głównie geopolityczne i w takim otoczeniu ostrożność jest wskazana.
WIG20 zakończył piątkową sesję wzrostem o 1,49 proc. do 2.164,81 pkt., WIG zwyżkował o 1,26 proc. do 65.716,19 pkt. Nieco słabsze były wzrosty indeksów małych i średnich spółek. mWIG40 wzrósł o 0,71 proc. do 4.811,87 pkt., a sWIG80 zakończył piątkowe notowania wzrostem o 0,72 proc. na poziomie 19.855,19 pkt.
Obroty na szerokim rynku były małe i wyniosły 1,074 mld zł, z tego 0,848 mld przypadło na spółki z WIG20.
W momencie zamykania krajowej giełdy, na najważniejszych, europejskich nastroje panowały umiarkowanie pozytywne nastroje. W tym okresie DAX rósł o 0,19 proc., a francuski CAC 40 zyskiwał 0,35 proc. W Wielkiej Brytanii FTSE 250 rósł o 0,42 proc.
Również na giełdach amerykańskich w tym okresie panowały umiarkowanie pozytywne nastroje. Nasdaq100 rósł o 0,26 proc., S&P500 szedł w górę o 0,13 proc., a DJI zyskiwał 0,02 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.