Te nazwy, które dla laików mogą brzmieć tajemniczo, to dwuczłonowe oznaczenie, kolejno prętów gwintowanych i śrub dwustronnych. Pierwsza ich część oznacza nic innego jak normę DIN. Jej nazwa to skrót od Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego w języku naszych zachodnich sąsiadów (Deutsches Institut für Normung), jednak jest używana również w Polsce. Czego dotyczy? Normatywnych parametrów produktu: wskazuje nam, czy dany element jest jakościowy, gdzie można go użyć oraz jaka jest jego wytrzymałość.
Drugi człon natomiast, czyli oznaczenie cyfrowe, pokazuje nam, z jakim elementem mamy do czynienia. Przykładowo śruby (czyli na przykład DIN 976) posiadają takich oznaczeń naprawdę sporo, bo kilkadziesiąt. Czy warto znać te oznaczenia? Jest to bardzo przydatne: w ofercie hurtowni sprzedających elementy złączne i nierdzewne najczęściej pojawiają się właśnie te oznaczenia. Znajomość nazewnictwa oszczędzi więc nam szukania i głowienia się, jaki element jest nam potrzebny. To nie takie trudne: jeśli znamy normę DIN, znamy również konkretny rodzaj śruby czy innego elementu, którego szukamy. Wyszukiwarki internetowe mogą nam pomóc: w internecie można znaleźć tabele, które pokazują, co oznacza dana nazwa. Warto też wiedzieć, że niemieckie oznaczenia norm mają swoje polskie odpowiedniki, jednak nie dotyczą one akurat oznaczeń DIN 975 oraz DIN 976.
DIN 975: do czego służą pręty gwintowane?
Mają niewielkie rozmiary, a mimo tego są niezbędne przy montowaniu konstrukcji o znacznie większych rozmiarach. W stosunku do swojej średnicy, są dosyć długie – produkowane są w rozmiarach od 1000 cm. Ponadto cechuje je duża wytrzymałość, chociaż ta, oczywiście, jest zależna od materiału, z którego zostały wykonane. Pręty gwintowane mogą być zarówno prawo jak i lewoskrętne: Inoxa posiada w swojej ofercie oba rodzaje DIN 975. Mogą być też wykonane z różnych podtypów stali. W naszym serwisie można znaleźć je przede wszystkim zrobione ze stali nierdzewnej A2 (INOX) oraz ze stali kwasoodpornej A4.
Pręty gwintowane DIN 975 znajdują szerokie zastosowanie, ale stosuje się je przede wszystkim w budownictwie. Tam do ich głównej roli należy łączenie poszczególnych elementów konstrukcji. Można ich użyć również do na przykład umocowania więźby dachowej.
DIN 976: jakie zastosowanie mają śruby dwustronne?
Tak jak w przypadku prętów, śruby dwustronne to elementy małych rozmiarów, które mają jednak ogromne znaczenie. Bez nich nie bylibyśmy w stanie połączyć dwóch składowych konstrukcji. Możemy je odnaleźć przeróżnych urządzeniach i przedmiotach: od mebli począwszy na samochodach skończywszy. DIN 976 różnią się od siebie długością, są jednak dużo krótsze niż opisane powyżej pręty gwintowane. Podobnie jednak jak one, są wykonane z różnych typów stali: w ofercie sklepu Inoxa można znaleźć przede wszystkim wykonane ze stali nierdzewnej A2.
Zarówno elementy DIN 975 jak i DIN 976 można zakupić w naszym serwisie. Gwarantujemy szybką dostawę oraz najwyższą jakość, która jest zgodna z ogólnie przyjętymi normami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.