W piątek 12 listopada nasz region odwiedzi wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Wizyta rozpocznie się od złożenia kwiatów pod krzyżem upamiętniającym ofiary katastrofy górniczej z 18 września 2009 roku – dowiedział się portal nettg.pl.
O 14.30, w Domu Kultury kopalni „Wujek”, zaplanowana jest konferencja prasowa wicepremiera. Pół godziny później Waldemar Pawlak spotka się z reprezentantami załóg górniczych i górnikami poszkodowanymi w katastrofie w Ruchu „Śląsk”, kierownictwem KHW i kandydatami do samorządów wywodzącymi się ze środowiska górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wyrażanie współczucia rodziom zabitych górnikom i ciężko rannym to z pewnością szlachetny gest tyle , że w przypadku urzędnika państwowego , który od 3 lat zarządza sektorem górnictwa węglowego i nic oprócz kolejnych kwiatów pod pomnikami i spotkań z wdowami i sierotami nic lub niezauważalnie zrobił dla BHP, to stanowczo za mało. Nikt nie chce już tych żałobnych spotkań z Waldemarem Pawlakiem, pomników i mszy rocznicowych! Premierze dotrzymaj obietnicy , którą złożyłeś rok temu! Chciałbym się mylić, ale ta wizyta i z pewnością kolejna na Barbórkę skończy się tak samo jak wiec 4 grudnia 2009 ! Obietnice rzucane na wiatr tylko aby przypodobać się publiki, „nastrojowi” chwili. Cytat prasowy: Pawlak w Katowicach 4 grudzień 2009: w 2010 r. kompleksowy system bezpieczeństwa w górnictwie Na początku przyszłego roku gotowe będą kompleksowe rozwiązania, służące poprawie bezpieczeństwa w polskim górnictwie - zapowiedział w piątek w Katowicach wicepremier Waldemar Pawlak, uczestniczący w obchodach Barbórki na Śląsku. Wyjaśnił, że nad systemem „bezpiecznej kopalni”, obejmującym zarówno rozwiązania prawne i techniczne, jak i procedury i tzw. „dobre praktyki”, pracują wspólnie resorty gospodarki i środowiska, a także organy nadzoru górniczego i środowiska nauki górniczej. „Bardzo ważne, byśmy wprowadzili szerokie rozwiązanie, obejmujące całokształt spraw bezpieczeństwa w kopalni - wyposażenie, rozwiązania techniczne w zakresie opomiarowania, nadzorowania, ale także jak najlepsze praktyki w działaniu; więcej maszyn, mniej ludzi w niebezpiecznych rejonach” - powiedział dziennikarzom wicepremier. Dodał, że takie kompleksowe rozwiązanie będzie zaprezentowane i przygotowane do wdrożenia w kopalniach na początku przyszłego roku i obejmie wszystkie zakłady, a nie tylko te, gdzie jest np. zagrożenie metanowe