W środę na złotym i na krajowym długu ma miejsce uspokojenie nastrojów, a kluczowe dla dalszych trendów obok czynników geopolitycznych będą piątkowe dane o marcowej inflacji w Polsce - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jej zdaniem, odczyt może być wyraźnie wyższy od rynkowych oczekiwań, co mogłoby popchnąć złotego na mocniejsze poziomy, a na krajowym długu spowodować dalsze wzrosty rentowności.
- Po wtorkowej euforii na rynkach, spowodowanej oczekiwaniami na wyraźną deeskalację wojny na Ukrainie, środa przynosi odreagowanie i to praktycznie na wszystkich klasach aktywów. Rynki na chłodno przeanalizowały wczorajsze komunikaty uwzględniając brak większych zmian, czy wycofywania rosyjskich wojsk na froncie, o czym informują np. Amerykanie. Sytuacja zatem wiele się nie zmieniła i dlatego nastroje powróciły do poziomów sprzed wczorajszych informacji - powiedziała w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
Jak podała ekonomistka, w środę opublikowano ważne dane makro z Niemiec i USA, które przekładają się na dalsze osłabianie dolara.
- W środę opublikowane zostały ważne dane makro - marcowa inflacja w Niemczech oraz trzeci szacunek PKB w Stanach Zjednoczonych. Inflacja w Niemczech okazała się dużo wyższa od oczekiwań rynkowych i była najwyższa od początku lat 90-tych - powiedziała ekonomistka Banku Pocztowego.
Inflacja wg HICP w Niemczech w marcu wyniosła 7,6 proc. rdr wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podało niemieckie biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +6,8 proc.
Produkt Krajowy Brutto USA w czwartym kwartale wzrósł o 6,9 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu. Oczekiwano +7 proc. wobec +7 proc. w II wyliczeniu.
Po tych danych na rynku EUR/USD mamy kontynuację wzrostów, jednak ruch jest mniejszy aniżeli można by oczekiwać. Wydaje się, że jest to wynikiem znaczącego wzrostu kursu tej pary na wtorkowej sesji - dodała ekonomistka.
Jak powiedziała Kurtek, w takim otoczeniu złoty w środę waha się w okolicach wtorkowego zamknięcia, a jej zdaniem o dalszym trendzie zadecydują piątkowe dane o marcowej inflacji w Polsce.
łoty w dalszym ciągu pozostaje głównie pod wpływem geopolityki, ale moim zdaniem dla naszej waluty ważne będą piątkowe dane o marcowej inflacji w Polsce. Gdyby dane były wyższe od rynkowych oczekiwań, wzrosną oczekiwania na mocniejszą podwyżkę stóp procentowych, co mogłoby popchnąć złotego na mocniejsze poziomy czyli np. w okolice 4,60-4,62 dla EUR/PLN. Do czasu piątkowych danych na złotym oczekuję stabilizacji - zakończyła ekonomistka Banku Pocztowego.
W piątek, 1 kwietnia o godzinie 10.00 GUS opublikuje szybki szacunek inflacji CPI m/m za 3/2022.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.