Tauron wybudował dwa największe w swojej historii indywidualne węzły cieplne. Wymienniki ciepła wraz z systemami układów pomiarowych zostały wykonane w całości we własnym zakresie przez pracowników spółki. Specjaliści zrealizowali budowę przyłącza, aparatury automatyki pogodowej oraz monitoringu węzłów. Koszt realizacji przyłączenia wraz z montażem węzłów i pełnej aparatury wynosi blisko 4,6 miliona złotych - poinfmowała spółka w komunikacie.
- Każdy z indywidualnych węzłów pozwala zapewnić odbiorcom ciepło technologiczne na potrzeby wentylacji, ciepłą wodę użytkową oraz centralne ogrzewanie dla powierzchni usługowo-handlowych w nowobudowanych obiektach. Węzły wyposażone są w automatykę pogodową oraz system zdalnego monitoringu – powiedział Marcin Staniszewski, prezes spółki Tauron Ciepło.
Węzeł cieplny w kompleksie biurowym Global Office Park w Katowicach obsługuje już 3,9 MWt (mocy cieplnej), a do końca 2022 r. zostanie oddany do użytkowania w tym obiekcie kolejny węzeł o mocy 1,97 MWt. Z kolei w kompleksie budynków biurowych KTW w Katowicach działają już dwa indywidualne węzły cieplne – o mocy 3,2 MWt oraz 6,2 MWt i są to największe tego typu urządzenia zainstalowane w historii spółki.
– W praktyce oznacza to monitorowanie on-line, 24 godziny na dobę, pracy węzłów cieplnych i instalacji odbiorczych oraz możliwość zdalnego sterowania parametrami urządzeń w węźle. Dyspozytor otrzymuje na bieżąco, powiadomienia i alarmy pozwalające na szybkie wykrycie nieszczelności i diagnozę nieprawidłowości w pracy urządzeń – wskazał Staniszewski.
Jeszcze przed kolejnym sezonem grzewczym jesienią 2022 roku zaplanowany jest montaż kolejnego indywidualnego wymiennika ciepła w drugim budynku kompleksu Global Office Park.
Jak argumentują przedstawiciele spółki, stosowana przez Tauron Ciepło, nowoczesna usługa automatyki pogodowej, pozwala na ustawienie wartości temperatur, zgodnie z którymi następuje samoczynne wyłączenie i włączenie dostarczania ciepła do budynków – w zależności od temperatury zewnętrznej.
– Nie należy się obawiać tego, że wniosek o rozpoczęcie dostaw ciepła zostanie złożony za wcześnie, ponieważ temperatura na zewnątrz może jeszcze wzrosnąć. W okresie przejściowym, z początkiem jesieni, kiedy zapotrzebowanie na ciepło nie jest jeszcze wysokie, dostawy ciepła do mieszkań w pełni reguluje automatyka pogodowa – dodał Staniszewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.