- Dysponujemy całkiem obiecującym złożem niklu w Kanadzie i zamierzamy jak najszybciej przystąpić do jego eksploracji - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego Dziennika Gazety Prawnej prezes KGHM Marcin Chludziński.
Chludziński poinformował, że z początkiem roku otoczenie makroekonomiczne jest sprzyjające dla KGHM. apotrzebowanie na miedź jest jeszcze większe, co znajduje odzwierciedlenie w cenach na światowych rynkach. - Utrzymujemy, a nawet przekraczamy poziomy produkcji założone w naszych planach - powiedział prezes spółki.
Dodał, że wojna w Ukrainie nie wpływa znacząco na biznes KGHM, bo spółka nie jest uzależniona od łańcuchów dostaw ze Wschodu. - Musimy jednak uważnie przyglądać się sytuacji, która może wpływać na warunki makroekonomiczne, np. inflacja, które oczywiście wpływają na naszą działalność - zaznaczył.
Zauważył, że - choć część przemysłu motoryzacyjnego stoi z powodu zakłóceń w dostawach -rozwijają się firmy, które w jeszcze większym stopniu potrzebują miedzi. Wskazał przy tym na rynek samochodów elektrycznych i hybrydowych. - Znamienne jest powstawanie fabryki Tesli pod Berlinem - już ona sama znacznie wpłynie na wzrost popytu na miedź w Europie - stwierdził Chludziński.
Pytany, czy KGHM będzie dostarczał miedź dla Tesli, odparł, że tego nie wie, ale podaż surowca jest ograniczona. - Nowy gracz z ogromnym zapotrzebowaniem będzie musiał kupować od tych, którzy już są na rynku. Tu wracamy do sytuacji całego rynku - w przypadku miedzi elastyczność podaży nie jest nieograniczona, a popyt rośnie szybko. Będzie zatem narastać konkurencja o surowiec. A w związku z tym bardzo możliwe, że ceny nadal będą na bardzo satysfakcjonującym nas poziomie - podkreślił.
Jak wskazał, na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę wystrzeliły ceny niklu. - Sami mamy co do tego metalu bardzo poważne plany - dysponujemy całkiem obiecującym złożem w Kanadzie i zamierzamy jak najszybciej przystąpić do jego eksploracji - oświadczył prezes KGHM. Pytany, jaką skalę produkcji niklu spółka może uzyskać, Chludziński odpowiedział, że nie czas na informowanie o konkretach. ależy nam na tym, by jak najszybciej otworzyć ten projekt - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.