Coraz lepsze poznawanie dzieła śląskich noblistów staje się koniecznością, choćby tylko z tego powodu, że osiągnęli oni efekty, które do dzisiaj dobrze służą całej ludzkości. Prezentowanie ich sylwetek ma na celu nie tylko ich uhonorowanie, ale też zainteresowanie ich trudnymi warunkami życiowymi, do których musieli się dostosować, aby kontynuować swoje prace, badania i zainteresowania.
Często sprzyjał im zwykły przypadek. Jak jednak wiadomo przypadek sprzyja tym, którzy się o niego pilnie starają. Pisząc prezentowane tu sylwetki śląskich noblistów korzystałem z trzech podstawowych źródeł. Przede wszystkim z opracowania Piotra Greinera – „Nobliści ze Śląska” wydanego przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej w Gliwicach (2005) oraz z autobiograficznych tekstów noblistów prezentowanych przez portal internetowy The Nobel Prize oraz z popularnego portalu encyklopedycznego wikipedia.pl .
Notatki te nie mają charakteru prezentacji naukowej, dlatego pominięto w nich wiele specjalistycznych opisów prac, doświadczeń, stanowisk i publikacji noblistów. Starano się natomiast wyeksponować ich, jako ludzi posiadających trudności zawodowe i życiowe oraz to, że często w dramatycznych okolicznościach uzyskiwali wyniki, które na zawsze zostaną wpisane w dziejach ludzkiej cywilizacji.
Wiele z tych sylwetek zasługuje na osobne monografie, popularne książki biograficzne, sztuki teatralne i filmy im poświęcone. Wszystko to jest jeszcze zapewne przed nami.
Na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie będziemy przedstawiać kolejnych laureatów Nagrody Nobla ze Śląska. Na początek Paul Ehrlich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.