Kopalnia Bolesław Śmiały prowadzi wydobycie modelem dwuścianowym, a dokładnie ścianą 614 oraz niedawno oddaną do eksploatacji ścianą 616 w pokładzie 326. Doświadczenia zdobyte w trakcie przygotowania do eksploatacji sąsiednich ścian pozwoliły na dobór optymalnej profilaktyki zapewniającej płynny jej rozruch.
Ściana 616 jest siostrzaną ścianą dla 617, która w zeszłym roku notowała bardzo dobre wyniki w zakresie postępu i aktualnie jest wyzbrajana. Dokładnie 1 marca wkroczyła w fazę eksploatacji, co pozwala łaziskim górnikom z optymizmem spoglądać w przyszłość i realizować założone zadania produkcyjne. Jej eksploatację prowadzi oddział G3 pod okiem sztygara oddziałowego Rafała Podbielskiego. Ściana zlokalizowana jest w części wschodniej pokładu 326. Jej wybieg wynosi ok. 1080 m, a długość niecałe 200 m. W ścianie zastosowano 129 sekcji obudowy zmechanizowanej typu Glinik 08/29-POz W2.
Druga z obecnie eksploatowanych ścian – 614, w pokładzie 326, znajduje się obecnie w połowie swojego wybiegu. Prace realizowane są tam przez oddział G9 pod wodzą sztygara oddziałowego Rafała Jendrysika. Parametry ściany, zarówno wybieg, jak i długość, są podobne do tych, które panują w ścianie 616. Zastosowano w niej 130 sekcji obudowy zmechanizowanej Glinik 12/23-POz.
– Pokład 326 nie jest pokładem łatwym w eksploatacji ze względu na lokalne występowanie bezpośrednio nad nim trudno urabialnych piaskowców. Istnieje tam również zagrożenie lokalnymi opadami skał stropowych. Warunki wymuszają stosowanie odpowiedniej profilaktyki – przyznaje Sławomir Kaźmierczak, nadsztygar górniczy, inżynier ds. obudowy w kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach.
Obecnie łaziska załoga pracuje w systemie sześciu zmian wydobywczych. Ze względu na znaczne odległości dzielące obydwie ściany od szybu zjazdowego załoga dowożona jest jak najbliżej miejsc swojej pracy. Transport prowadzony jest koleją kołową podziemną, a następnie kolejkami podwieszonymi.
Równolegle prowadzone są roboty przygotowawcze dla rozcięcia kolejnych ścian w pokładzie 326. Wykonują je zarówno brygady własne kopalni, jak i oddziały Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej.
Ponadto w przyszłym roku planowane jest uruchomienie wydobycia z pokładu 325/1. Właśnie trwa jego rozcinka. Jedna ze ścian – 595, już została rozcięta i czeka na zbrojenie. Będzie miała 810 m wybiegu, 245 m długości i do 2,5 m wysokości.
Ponadto prowadzone są prace przygotowawcze w czterech przodkach. W dwóch zadania wykonują brygady oddziałów GRP-1 i GRP-2, w kolejnych dwóch oddziały Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych PGG. Prace likwidacyjne we wspomnianej wcześniej ścianie 617, w pokładzie 326, prowadzi oddział GZL.
Planowane jest utrzymanie modelu dwuścianowego dla zapewnienia wielkości produkcji zgodnie z planem techniczno-ekonomicznym.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.