W najnowszej Górniczej piszemy o pomocy dla Ukrainy, z którą pospieszyli nie tylko zwykli ludzie, ale też spółki górnicze i energetyczne oraz o zmianie nastawienia do węgla z powodu wojny i szoku naftowym, który nas czeka.
- Pomoc Ukrainie przypomina pospolite ruszenie. W akcję włączają się nie tylko duże spółki, w tym bardzo aktywnie wszystkie górnicze, instytucje, ale też zwykli ludzie, którzy przekazują dary, wpłacają pieniądze, pracują jako wolontariusze. Wśród tych ostatnich jest czterech pracowników Polskiej Grupy Górniczej, którzy jako ratownicy medyczni od początku konfliktu są na granicy, najpierw w Medyce, teraz w Korczowej. Górnicy i wolontariusze: Łukasz Patrzyk z kopalni Piast, Adrian Brosz i Grzegorz Butlak z Ziemowita oraz Marcin Palka z Bolesława Śmiałego w ramach organizacji pozarządowej Zintegrowana Służba Ratownicza, pomagają uchodźcom na granicy, przewożą dary w okolice Lwowa i stamtąd przywożą pacjentów, którzy nie są w stanie bez pomocy dotrzeć do Polski: chorych seniorów i maleńkie dzieci – czytamy w tekstach Aldony Minorczyk-Cichy pt. Płynie pomoc ze Śląska oraz Poraża ogrom nieszczęścia.
Z kolei red. Kajetan Berezowski w materiale pt. Z szychty prosto na wojnę opisuje historię zatrudnionych w przemyśle węglowym Ukraińców, którzy rzucają pracę i ruszają bronić kraju przed armią Putina.
Jacek Madeja pisze o tym, że brutalna agresja Rosji na Ukrainę z dnia na dzień zmieniła podejście we wszystkich dziedzinach naszego życia.
- Oprócz przeformatowania kwestii bezpieczeństwa militarnego i ekonomicznego widać też pierwsze sygnały dotyczące możliwego poluźnienia restrykcyjnej unijnej polityki klimatycznej. To może oznaczać, że wcześniej zapowiedzi rychłej śmierci węgla były przedwczesne – czytamy w artykule pt. Wojna zmieniła klimat dla węla.
Polecamy też rozmowę tego samego autora z dr. hab. Adamem Szurlejem z AGH pt. Nadchodzi kolejny szok naftowy?
- Uzależnienie od importu ropy jest w naszym przypadku bardzo wysokie. Tylko niespełna 4 proc. zużywanego surowca pochodzi z krajowego wydobycia, a większość jest przedmiotem importu. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku gazu – ok. 20 proc. jest pokrywane przez wydobycie własne, a pozostałe 80 proc. to import. Głównym dostawcą tych surowców do Polski jest Rosja, choć trzeba zaznaczyć, że od ponad dekady realizujemy skutecznie politykę odchodzenia od kierunku wschodniego i dywersyfikacji tych dostaw. Jeszcze 10 lat temu 93 proc. ropy naftowej w naszym bilansie pochodziło z Rosji, podczas gdy obecnie ten udział się obniżył do ok. 60 proc. Podobnie jest z gazem, gdzie również udało się istotnie zmniejszyć tę zależność i obecnie ze Wschodu importujemy ok. 60 proc. tego surowca. Co ważne, w tym roku dokonamy kolejnego milowego kroku w tym kierunku. Po pierwsze, wraz z końcem tego roku zakończą się dostawy rosyjskiego gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Zaś od października planuje się realizację pierwszych dostaw gazu nowo wybudowanym gazociągiem Baltic Pipe – wyjaśnia ekspert.
- Liczne wyrazy solidarności z walczącą Ukrainą i nawiązania do obecnej sytuacji w Europie i na świecie towarzyszyły koncertowi z okazji 30-lecia Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, który odbył się w poniedziałek, 7 marca, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach – pisze red. Maciej Dorosiński. O wynikach konkursu Górniczy Sukces Roku poinformował prof. Piotr Czaja. Nagrodę w kategorii „Osobowość” otrzymał prezes LW Bogdanka Artur Wasil.
- Kopalnia Bolesław Śmiały prowadzi wydobycie modelem dwuścianowym, a dokładnie ścianą 614 oraz niedawno oddaną do eksploatacji ścianą 616 w pokładzie 326. Doświadczenia zdobyte w trakcie przygotowania do eksploatacji sąsiednich ścian pozwoliły na dobór optymalnej profilaktyki zapewniającej płynny jej rozruch – przeczytamy w artykule pt. Na dwie ściany red. Kajetana Berezowskiego.
Red. Jacek Madeja w artykule pt. Wygaszanie albo reaktywacja zadaje pytanie: - Wydaje się, że atak Rosji na Ukrainę może zmienić myślenie polityków europejskich na temat polityki klimatycznej i roli węgla. Sęk w tym, że złożenie wniosku notyfikacyjnego w Komisji Europejskiej to kolejny krok w realizacji programu wygaszania polskich kopalń. Czy zatem proces notyfikacji umowy społecznej powinien zostać wstrzymany?
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.