Czy ostatnie dwie wieże szybowe pozostałe po Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki w Bytomiu mogą za kilka lat zniknąć z krajobrazu miasta? Wieżę szybu Ewa, użytkowanego przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń może czekać po 2023 r. fizyczna likwidacja. Nie brak głosów, że sąsiednia zabytkowa wieża szybu Krystyna, należąca do spółki Armada Development, może się po prostu zawalić na skutek braku konserwacji.
Wśród realnych do rozważenia opcji mogło by być przejęcie Ewy przez miasto. Władze samorządowe Bytomia jednak uzależniają złożenie deklaracji w tej sprawie od rozstrzygnięcia losu wieży sąsiedniego szybu Krystyna.
- W kwestii szybu Ewa byłej KWK Szombierki do czasu rozstrzygnięcia licytacji sąsiedniego szybu Krystyna, gmina Bytom nie będzie zajmowała stanowiska w tej sprawie - potwierdza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Pierwsza licytacja komornicza nieruchomości z wieżą Krystyny miała miejsce 18 lutego 2022 r., czyli kilka dni wkroczeniem armii rosyjskiej na Ukrainę. Na licytację wystawiona została działka o powierzchni mniejszej, niż 4,5 hektara. Jej wartość oszacowano na 7,8 mln zł. W pierwszej licytacji była możliwość zakupu nieruchomości za 75 proc. wartości.
Do licytacji przystąpił przedsiębiorca działający w branży nieruchomości. Wycofał się jednak gdy dowiedział się, że działka wystawiona na licytację objęta została nieznanymi mu wcześniej umowami dzierżawy. W tej sytuacji pozostają dwa rozstrzygnięcia. Trzeba będzie zaczekać na drugą licytację, w której cena wywoławcza wynosić będzie połowę wartości szacunkowej. Licytacji może też wcale nie być, jeśli potencjalny nabywca dogada się z Armadą Development i kupi od niej działkę, dzięki czemu dotychczasowy właściciel wieży szybu Krystyna uzyska środki finansowe na spłacenie zadłużenia u komornika.
Nie da się ukryć, że walki zbrojne za naszą wschodnią granicą nie jest czynnikiem stabilizującym rynek nieruchomości. W najgorszych scenariuszach może się więc zdarzyć, że procedury wokół szybu Krystyna przeciągną się o wiele miesięcy. To, zgodnie z deklaracją UM Bytom sprawi, że miasto nie będzie się wypowiadać na temat sąsiedniego szybu Ewa. Czy taki pat potrwa aż do czasu, gdy SRK wyłączy tam pompy i rozpocznie wyburzenie?
Szyb Ewa i jego przyszły los zajmował dotąd mniej osób. Nieco większe emocje budził szyb Krystyna, niszczejący z powodu braku wykonywania zaleceń konserwatora zabytków.
- Gdyby to ode mnie zależało nałożyłbym milionowe kary na właściciela, a następnie rozpoczął proces przejęcia od niego zabytku na rzecz miasta. - pisał w ub.r. w mediach społecznościowych Maciej Bartków, radny Rady Miejskiej w Bytomiu, autor książki Tajemnica szybu Południowego.
Szyb Ewa został zgłębiony w latach 1869-1873. Sąsiedni szyb Krystyna powstawał w latach 1870-1873. Kopalnia Szombierki, do której oba szyby należały, została zlikwidowana pod koniec XX wieku. Oprócz obu szybów, pozostał po niej budynek biurowy po dyrekcji kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.