Program pomocy dla Ukraińców uciekających przed inwazją rosyjską do Polski przygotowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Chodzi o pomoc w zapewnieniu uchodźcom z Ukrainy pracy, a jednocześnie w rozwiązaniu niedoborów kadrowych u strefowych inwestorów.
Jak poinformowała w poniedziałek po południu Mirella Jezierska z KSSE, projekt oparty m.in. o narzędzia dostępne pod linkiem Strefa Wsparcia - Ukraina na głównej stronie ksse.pl, ma być łącznikiem między instytucjami organizującymi pomoc w znalezieniu pracy obywatelom Ukrainy w Polsce a strefowymi inwestorami, zmagającymi się z niedoborem pracowników.
Jezierska wskazała, że zgodnie z informacjami KSSE wiele zakładów funkcjonujących na jej terenach ma problem braku rąk do pracy; mogą one więc potencjalnie zaoferować stanowiska Ukrainkom i Ukraińcom przybywającym do Polski z powodu konfliktu w ich kraju i zapewnić im dzięki temu długofalowe wsparcie.
Poprzez Strefę Wsparcia KSSE będzie koordynować wymianę informacji dotyczących pomocy dla uchodźców, organizowanej przez instytucje współpracujące z KSSE, jak np. Wojewódzki Urząd Pracy, a strefowymi firmami - wyjaśniła Jezierska.
Przedsięwzięcie zainaugurowała poniedziałkowa telekonferencja, przed którą inwestorom rozesłano ankiety nt. obecnego zatrudnienia osób z Ukrainy w lokalnych firmach oraz potencjalnych wakatów w najbliższych tygodniach i miesiącach.
Aby przyspieszyć i zautomatyzować proces wymiany informacji, instytucje organizujące pomoc dla szukających pracy Ukraińców mogą na stronach Strefy Wsparcia zamieścić swoje ogłoszenia i przydatne informacje. Jednocześnie uruchomiono Giełdę Pracy i Giełdę Ofert, na których strefowi inwestorzy mogą zamieszczać oferty zatrudnienia i określić potrzeby związane z procesem produkcyjnym.
KSSE powołało też zespół reagowania, w składzie z lokalnymi koordynatorami podstref: gliwickiej, jastrzębsko-żorskiej, sosnowiecko-dąbrowskiej i tyskiej, będącymi osobami pierwszego kontaktu w przypadku pytań dotyczących aktualnej sytuacji na rynku pracy i samego programu.
KSSE ma też organizować webinaria, na których poruszane będą kluczowe, z perspektywy projektu, tematy dotyczące działań w programie, procedur oraz koordynacji kontaktów pomiędzy instytucjami a inwestorami.
Obecnie KSSE kontaktuje się z inwestorami poprzez swoich pracowników i przez działania programu Strefa Wsparcia. Jej przedstawiciele apelują jednak również za pośrednictwem mediów o włączenie się do projektu i tym samym wsparcie działań.
- Jako że w KSSE zainwestowało już ponad 500 firm, nie jesteśmy niestety w stanie skontaktować się z każdym z osobna. Dlatego również dziś, apelujemy i serdecznie zapraszamy ich do zamieszczania ofert poprzez nasz serwis internetowy. To znacznie przyspieszy proces i z jednej strony stanowić będzie wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów przebywających w Polsce, a z drugiej może rozwiązać wiele problemów związanych z brakami kadrowymi w strefowych firmach - skomentował szef KSSE Janusz Michałek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.