Międzynarodowy Dzień Kobiet w Australii, to nie jest jednodniowe święto, polegające na życzeniach, kwiatach i okazyjnych przyjęciach. Dla mobilnego biznesu jest to okazja do przedstawienia niezliczonych propozycji ich awansu w nowoczesnym przemyśle, nauce i kulturze tego kraju.
Ponieważ w ciągu jednego dnia nie da się przedstawić szerszego programu zatrudnienia kobiet, święto to obchodzone jest tutaj już tydzień wcześniej poprzez specjalne sesje, spotkania na szczeblu zarówno krajowym, jak i lokalnym. Referentami, prelegentami i organizatorami są zarówno politycy, jak i naukowcy oraz prezesi najważniejszych firm.
Hasłem tegorocznego Dnia Kobiet jest „Break the Bias” (Przełamać uprzedzenia). Wiodącą rolę w tych spotkaniach powierza się wybitnym kobietom w australijskim przemyśle. Jedną z nich jest Jennifer Lyn Morris dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich w Atlancie (1996) i w Sydney (2000), które zdobyła, jako kapitan kobiecej drużyny hokeja na trawie.
Obecnie jest ona dyrektorem notowanej na giełdzie firmy Liontown Resources (ASX: LTR), która zajmuje się poszukiwaniem i eksploatacją złóż surowców mineralnych. Firma ta skoncentrowana jest też na rozwoju wysokiej jakości projektów dotyczących litu i tantalu w Australii, a także na projektach dotyczących złota, PGM (platinum - group metals) niklu i miedzi w Australii Zachodniej.
Tamtejsze media podają dziesiątki, a nawet setki tego rodzaju przykładów i sprawozdań w ramach promocji kobiet w australijskim górnictwie. Jednym z nich jest raport, jaki zamieścił The Weekend Australian, którego tytuł mówi już sam za siebie „Nieskończone możliwości dla kobiet w górnictwie”.
Jedna z bohaterek tego raportu wspomina, że jeszcze 15 lat temu, była na spotkaniu na którym omawiano system noszenia przez kobiety hełmów w różnych kolorach, aby można było „na nie uważać”. Teraz jest ona dyrektorem ds. usług korporacyjnych w górniczej firmie Bloomfield i zdobywczynią nagrody „Wyjątkowe kobiety w australijskim gornictwie”.
Bohaterka raportu mówi, że branża przekształciła się w krótkim czasie dzięki ogromnym postępom w zakresie różnorodności, co czyni ją doskonałym miejscem do odniesienia sukcesu zawodowego dla kobiet. Twierdzi ona, że dzisiaj mamy znacznie większą reprezentację kobiet na stanowiskach kierowniczych, handlowych i operacyjnych, a kobiety powinny wejść do górnictwa, ponieważ praca jest fascynująca, ceniona jest różnorodność, a możliwości, jak powiedziała, są prawie nieograniczone.
Sygnalizowany tu awans zawodowy kobiet nie jest wyjątkiem. Co roku z okazji Dnia Kobiet najważniejsze górnicze firmy tego kraju oraz liczne media tej specjalności nawiązują współpracę, aby docenić wyjątkowe kobiety, które osiągnęły sukces dzięki nieocenionemu przywództwu, innowacyjności i zaangażowaniu w swój sektor.
Blisko 20 proc. kobiet zatrudnionych w australijskim górnictwie pełni funkcje menadżerskie, inżynierskie i kierownicze w tym przemyśle. Znacząca większość z nich ma wyższe wykształcenie i różnorodną praktykę zawodową. Na dodatek osiągają one znacznie szybciej awans zawodowy, co powoduje, że w karierze kobiety - menadżerowie górnictwa mają dziewięcioletnią przewagę nad mężczyznami. Ci ostatni kierownicze stanowiska osiągają w wieku 51 lat, to kobiety na ogół o blisko 10 lat wcześniej.
Jednym z ostatnich przykładów kariery jest historia rdzennej mieszkanki Australii Florence Drummont, która rozpoczęła pracę w kopalni boksytu, jako operator samochodowy, a potem zaproponowano jej kierownicze stanowisko w kopalni rudy żelaza Pilbara.
Przeglądając liczne materiały, wyróżnienia, konkursy i nagrody dla kobiet zatrudnionych w australijskim górnictwie, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że opracowano tam trwały system ich pozyskania dla tego sektora. Pomimo, że wskaźnik zatrudnienia kobiet nie przekracza tu 20 proc., to wielu menadżerów tej branży twierdzi, że jego rekordowe osiągnięcia w skali globalnej zawdzięcza ono zaangażowaniu zawodowemu kobiet.
Australia zatem, czyni co może, aby zatrudnić ich jak najwięcej z korzyścią dla tamtejszej gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.