Koncepcja zagospodarowania terenów po zlikwidowanej kopalni Wieczorek wzoruje się trochę na paryskim Luwrze.
Katowicki Nikiszowiec to chyba najbardziej górnicze miejsce na całym Górnym Śląsku. Oczywiście zaraz padną słowa, że wpisana w ten krajobraz kopalnia Wieczorek już nie fedruje. To fakt, ale szczególna architektura i niezwykły klimat sprawiają, że ta część Katowic jest niezwykłym świadectwem związków człowieka z wydobywanym węglem.
Co ciekawe, przed Nikiszowcem, a przede wszystkim przed kopalnią Wieczorek, pojawia się jeszcze jedna szansa, aby bardziej podkreślić tę wyjątkowość. To tu przeszłość ma spotkać się z przyszłością, a tradycyjny przemysł z nowoczesnymi technologiami. HUB gamingowo-technologiczny, który ma tu powstać, ma być zupełnie nową jakością w dawaniu nowego życia pokopalnianym terenom. Kompleks ma stać się częścią tzw. Dzielnicy Nowych Technologii.
W poniedziałek 14 lutego zaprezentowano wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla adaptacji i rewitalizacji istniejących budynków po KWK Wieczorek pod nowe funkcje. Zwycięska praca wykonana została przez AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. s.k. z Lublina.
Od Jutrzenki do świata gamingu
Historia kopalni rozpoczęła się 6 stycznia 1826 r. Wtedy właśnie na podstawie pruskiego prawa nadano pole górnicze Morgenroth (Jutrzenka) w Janowie. Tak też nazwano zakład, który wydobywał tu węgiel. Potem Jutrzenka zamieniła się w Giesche, krótko była też KWK Janów, by ostatecznie zostać Wieczorkiem. Pod takim szyldem fedrowała od 1 października 1946 r. i pod nim przeszła 1 kwietnia 2018 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Warto wspomnieć, że wcześniej, czyli 31 marca 2017 r., wydzielono obszar kopalni tzw. Wieczorek 1, który obejmował szyby Poniatowski i Wschodni, ok. 6,5 ha gruntu oraz 7,5 km podziemnych wyrobisk i to on jako pierwszy trafił do SRK. Rok później dołączyła do niego pozostała część kopalni.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.