Koncepcja zagospodarowania terenów po zlikwidowanej kopalni Wieczorek wzoruje się trochę na paryskim Luwrze.
Katowicki Nikiszowiec to chyba najbardziej górnicze miejsce na całym Górnym Śląsku. Oczywiście zaraz padną słowa, że wpisana w ten krajobraz kopalnia Wieczorek już nie fedruje. To fakt, ale szczególna architektura i niezwykły klimat sprawiają, że ta część Katowic jest niezwykłym świadectwem związków człowieka z wydobywanym węglem.
Co ciekawe, przed Nikiszowcem, a przede wszystkim przed kopalnią Wieczorek, pojawia się jeszcze jedna szansa, aby bardziej podkreślić tę wyjątkowość. To tu przeszłość ma spotkać się z przyszłością, a tradycyjny przemysł z nowoczesnymi technologiami. HUB gamingowo-technologiczny, który ma tu powstać, ma być zupełnie nową jakością w dawaniu nowego życia pokopalnianym terenom. Kompleks ma stać się częścią tzw. Dzielnicy Nowych Technologii.
W poniedziałek 14 lutego zaprezentowano wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla adaptacji i rewitalizacji istniejących budynków po KWK Wieczorek pod nowe funkcje. Zwycięska praca wykonana została przez AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. s.k. z Lublina.
Od Jutrzenki do świata gamingu
Historia kopalni rozpoczęła się 6 stycznia 1826 r. Wtedy właśnie na podstawie pruskiego prawa nadano pole górnicze Morgenroth (Jutrzenka) w Janowie. Tak też nazwano zakład, który wydobywał tu węgiel. Potem Jutrzenka zamieniła się w Giesche, krótko była też KWK Janów, by ostatecznie zostać Wieczorkiem. Pod takim szyldem fedrowała od 1 października 1946 r. i pod nim przeszła 1 kwietnia 2018 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Warto wspomnieć, że wcześniej, czyli 31 marca 2017 r., wydzielono obszar kopalni tzw. Wieczorek 1, który obejmował szyby Poniatowski i Wschodni, ok. 6,5 ha gruntu oraz 7,5 km podziemnych wyrobisk i to on jako pierwszy trafił do SRK. Rok później dołączyła do niego pozostała część kopalni.
29 lutego 2020 r. w obecności prezydenta Andrzeja Dudy podpisano list intencyjny w sprawie stworzenia na terenach po kopalni HUB-u technologiczno-gamingowego. Informowano wówczas, że przedsięwzięcie ma zająć ok. 20 ha powierzchni zlokalizowanych przy szybie Pułaski.
Na początku września ub.r. Katowice ogłosiły konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu i budynków. Dotyczył on pierwszego etapu zakładanej inwestycji, czyli terenu po zachodniej stronie ul. Szopienickiej oraz istniejącej zabytkowej zabudowy po jej stronie wschodniej. Pierwotnie było to w sumie 19 tys. mkw. powierzchni. W trakcie postępowania miasto wyłączyło z niego część terenu obejmującego skrzyżowanie ul. Szopienickiej z ul. Górniczego Dorobku.
Historia i innowacyjne przeznaczenie
Swój akces zgłosiło 14 podmiotów. Wymagania formalne spełniło 13 z nich. Prace można było składać do 22 grudnia. Ogłoszenie wyników nastąpiło w tym tygodniu.
Jak podał katowicki magistrat, w wyznaczonym terminie złożono pięć prac konkursowych. Dwie jednak nie zostały dopuszczone do oceny. Inwestycja realizowana będzie na podstawie zwycięskiego projektu wykonanego przez AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. s.k. z Lublina, które otrzymało I nagrodę w wysokości 100 tys. zł oraz zaproszenie do udziału w negocjacjach umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej.
– Kluczowe dla projektu były warstwa historyczna tego miejsca oraz jego nowoczesne, innowacyjne przeznaczenie. Stąd nasza propozycja – dostrzegająca najbliższe otoczenie, a więc sąsiedztwo Nikiszowca i Giszowca oraz kompleksowy charakter istniejącej zabudowy po KWK Wieczorek, który z punktu widzenia kulturowego jest dziełem dokonanym – aby zintegrować te istniejące przestrzenie z nową funkcją. Dlatego zaprojektowaliśmy duży park, który integruje te budynki. I trochę wzorem paryskiego Luwru, część dolną, podziemną kondygnację z ogrodem, która będzie zawierała funkcje dodane, dzięki czemu na powierzchni układ budynków pozostanie niezmieniony – przedstawił założenia projektu Andrzej Chołdzyński.
Natomiast architekt miasta i przewodniczący sądu konkursowego Stanisław Podkański przyznał, że w pracy lubelskiej pracowni mamy do czynienia ze zróżnicowanymi propozycjami projektowymi dotyczącymi obiektów zabytkowych oraz obiektów nowych.
Rozstrzygnięty konkurs dotyczył I etapu inwestycji. Kolejne mają objąć m.in. budowę hal produkcyjnych, biurowców, budynków usługowych czy parkingów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.