- Polska będzie dążyła do uproszczenia procedur administracyjnych związanych z udzielaniem koncesji m.in. na wydobywanie kopalin, które znajdują się w wykazie surowców krytycznych - zadeklarował w Brukseli minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
Szef resortu rozwoju i technologii brał w środę udział w brukselskim spotkaniu Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii (EBA). Uczestnicy tego spotkania dyskutowali na temat budowy silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii oraz wzmocnienia jego odporności poprzez zabezpieczenie dostaw surowców. W debacie brali udział m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič, komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, komisarz ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit i ministrowie gospodarek państw UE, zaangażowanych w sojusz na rzecz baterii.
- Baterie są dobrym przykładem dziedziny, w której zapotrzebowanie na aluminium, kobalt, żelazo, ołów, lit, magnez i nikiel wzrośnie do 2050 r. o ponad tysiąc procent. To wyzwanie dla całej wspólnoty europejskiej, jak poradzić sobie z problemem wzrostu zapotrzebowania na surowce w trakcie transformacji energetycznej - mówił w trakcie obrad EBA minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
Zwrócił uwagę, że kluczowe jest wzmocnienie poszukiwania i eksploatacji złóż europejskich. Podkreślił, że Europa posiada ważne zasoby surowców niezbędnych do produkcji baterii - blisko 260 złóż, z czego około 20 jest obecnie w fazie zagospodarowania.
- Niezwykle ważne jest stworzenie odpowiednich ram współpracy i partnerstwa surowcowego, przede wszystkim z krajami, które posiadają złoża. Współpraca międzynarodowa jest w tym przypadku kluczowa dla osiągnięcia efektu skali wykraczającego poza zdolności jednego państwa - zaznaczył Nowak.
Podczas obrad szef MRiT zadeklarował, że Polska będzie dążyła do uproszczenia procedur administracyjnych związanych z udzielaniem koncesji na działalność związaną z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem kopalin, które znajdują się w wykazie surowców krytycznych.
W 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła zaktualizowaną listę surowców uznanych za krytyczne oraz prognozy dotyczące surowców na rok 2030 i 2050. Według Komisji wyznaczanie surowców krytycznych (CRM - critical raw materials) ma pomóc m.in. we wzmocnieniu konkurencyjności europejskiej gospodarki, w szczególności dla Zielonego Ładu. Lista zawiera takie krytyczne surowce jak np.: beryl, bizmut, kobalt, węgiel koksujący, gal, magnez, fosforyty, tantal, fosfor, boksyty, lit, czy tytan.
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy informował w 2020 r., że Polsce występują złoża barytu i barytu z fluorytem, ale ich eksploatacja została zaniechana. W kraju eksploatowane są z kolei złoża węgla koksującego. Odnośnie złóż fosforytów to przekazano, że zostały one skreślone z ewidencji zasobów, ale wymagają ponownej weryfikacji. W niewielkich ilościach, jako substancje towarzyszące polimetalicznym rudom miedzi oraz cynku i ołowiu występują gal, german, wanad, wolfram, kobalt. Złoża tytanu znajdują się z kolei w masywie suwalskim.
Europejski Sojusz na rzecz Baterii (EBA - European Battery Alliance) został zainicjowany przez Komisję Europejską wraz z państwami członkowskimi i przedstawicielami przemysłu w 2017 r. Celem porozumienia jest budowa silnego przemysłu produkcji ogniw i baterii przy współpracy państw Unii poprzez wsparcie oraz rozwój innowacyjnych i zrównoważonych technologii budowy akumulatorów litowo-jonowych. Baterie tego typu są trwalsze od dostępnych obecnie na rynku, mają krótszy czas ładowania, są bardziej bezpieczne i przyjazne dla środowiska.
Ministerstwo przekazało, że podczas spotkania oficjalnie uruchomiona została European Battery Academy, kórej celem ma być podnoszenie kompetencji pracowników zatrudnionych w przemyśle produkcji baterii. Akademia ma zapewnić ogólnoeuropejski system edukacyjny, który zmniejszy koszty podnoszenia i zmiany kwalifikacji pracowników. Dodano, że Polska zamierza przyłączyć się do tej inicjatywy.
- To szansa na zintensyfikowanie dostosowania umiejętności kadr do przyszłych potrzeb nowoczesnej gospodarki europejskiej - ocenił minister Nowak.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.