Środowa sesja na Wall Street przyniosła ponownie mocne spadki głównych indeksów - Dow Jones jest najniżej od początku 2022 roku, a S&P 500 spadł od szczytu z początku stycznia około 12 proc. Inwestorzy z niepokojem analizują dalszy możliwy rozwój wypadków po rosyjskiej agresji militarnej wobec Ukrainy.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 464 punkty, czyli 1,38 proc. i wyniósł 33.131,76 pkt. To piąty spadkowy dzień tego indeksu z rzędu.
S&P 500 na koniec dnia stracił 1,84 proc. i wyniósł 4.225,51 pkt. Indeks jest już 12 proc. poniżej rekordowego poziomu z 3 stycznia, co oznacza, że znajduje się w strefie korekty.
Nasdaq Composite spadł o 2,57 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.037,49 pkt. Indeks jest 18 proc. poniżej historycznego szczytu z listopada 2021 roku.
Edward Moya, starszy analityk rynkowy z OANDA ocenia, że akcje będą czekać na jasne odpowiedzi w sprawie kryzysu na linii Rosja-Ukraina - czy dojdzie do rozwiązań dyplomatycznych, czy też do wybuchu wojny w regionie.
Podczas gdy niepewność pozostaje podwyższona, historyczne dane pokazują, że choć wydarzenia militarne lub kryzysowe mają tendencję do wprowadzania zmienności na rynki i często powodują krótkoterminowe spadki, to akcje mają tendencję do późniejszego odbicia, chyba że wydarzenie to wepchnie gospodarkę w recesję. Nastroje inwestorów sugerują również, że poprzeczka dla pozytywnych niespodzianek jest nisko zawieszona - powiedział Eylem Senyuz, starszy dyrektor ds. globalnej makrostrategii w Truist.
Pomimo niedawnej względnej słabości, nadal widzimy spory potencjał wzrostowy dla akcji amerykańskich. W porównaniu z Europą szczególnie konstruktywnie podchodzimy do oczekiwanego wzrostu zysków i bardziej przyjaznej dla biznesu polityki wobec Covid-19 - powiedział w notatce Frederik Carstensen, dyrektor ds. inwestycji w Bergos Bank.
Parlament Ukrainy przegłosował w środę wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego na 30 dni od północy 24 lutego. Stan wyjątkowy wprowadzono w związku z zagrożeniem agresją ze strony Rosji. Obejmie on wszystkie obwody kraju oprócz ługańskiego i donieckiego w Donbasie, gdyż tam już obowiązuje szczególny reżim prawny.
Administracja prezydenta Joe Bidena poinformowała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że według ocen amerykańskiego wywiadu Rosja przygotowuje się do pełnoskalowej inwazji w ciągu 48 godzin - podaje Newsweek, cytując anonimowe źródło wywiadowcze w USA. Pentagon ocenia, że możliwy jest jednoczesny atak lotniczy, rakietowy oraz lądowy.
Informacje o otrzymaniu tego ostrzeżenia od strony amerykańskiej potwierdziło źródło zbliżone do prezydenta Ukrainy - podano. Ukraiński rozmówca wskazał jednak, że Kijów został uprzedzony o nieuchronnych działaniach Rosji na dużą skalę już po raz trzeci w ciągu minionego miesiąca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.