Na rynku pojawia się coraz więcej falowników. Tak duża liczba dostawców czasami utrudnia wybór. Jaka jest różnica między wszystkimi rodzajami falowników i który z nich będzie odpowiedni do Twojego projektu? Najpopularniejsze marki to Growatt, SolarEdge, Enphase, SMA, Huawei i Sungrow.
W tym artykule porównamy dwie z nich:
Zalety falownika SMA
SMA to nadzwyczaj niezawodna i innowacyjna marka, która dużą wagę przywiązuje do jakości. To jeden z najstarszych graczy na rynku energii słonecznej. Ponieważ firma SMA oferuje szeroki asortyment falowników, wśród nich zawsze znajdzie się taki, który będzie idealnie pasował do Twojej sytuacji lub projektu. Od niewielkich zestawów paneli fotowoltaicznych, aż po olbrzymie konfiguracje na polach z megauzyskiem.
We wszystkich swoich falownikach firma SMA korzysta z Shadefix (Shadefix jest bezpłatnie zintegrowany ze wszystkimi falownikami SMA). Oznacza to optymalizację uzysku z paneli fotowoltaicznych umieszczonych w zacienionych miejscach. Zintegrowany z falownikiem SMA tracker służący do śledzenia MPP nieustannie poszukuje optymalnego punktu wydajności (MPP: punkt mocy maksymalnej). Jeśli chodzi o Shadefix, wyszukiwany jest przybliżony punkt mocy maksymalnej wszystkich paneli słonecznych. W przypadku klasycznego inwertera stringowego skanowany jest tylko bliski zasięg ich aktualnego punktu wydajności, a w rezultacie wybierany jest nieprawidłowy punkt mocy maksymalnej. Dlatego przy zastosowaniu SMA Shadefix uzysk jest wielokrotnie wyższy.
Zalety SolarEdge
SolarEdge współpracuje z systemem optymalizującym lub falownikami optymalizujących moc. Dzięki temu każdy panel fotowoltaiczny w szeregu działa w sposób optymalny. A co ważniejsze: panel fotowoltaiczny o najmniejszej pojemności nie ma już wpływu na wydajność reszty paneli w szeregu. W związku z tym ze swoich paneli można wydobyć to, co najlepsze.
W przypadku klasycznego inwertera stringowego najsłabsze ogniwo, czyli na przykład panel (częściowo) umieszczony w cieniu, ma wpływ na pozostałe panele. W związku z tym uzysk z paneli fotowoltaicznych będzie znacznie mniejszy niż w przypadku korzystania z systemu SolarEdge. Dzięki zastosowaniu SolarEdge wszystkie panele działają indywidualnie, ponieważ z tyłu każdego z nich przymocowano optymalizator. W rezultacie uzysk jest o 6% większy niż w przypadku korzystania z tradycyjnych inwerterów stringowych.
Porównanie falowników SMA i SolarEdge
Obie marki spełniają najsurowsze wymagania w zakresie jakości i mają możliwość indywidualnej optymalizacji każdego panelu fotowoltaicznego. A czym się różnią?
Falowniki SMA mają zazwyczaj niższą cenę. Zapewnia to szybszy zwrot z inwestycji. Trackery SMA do śledzenia punkt mocy maksymalnej (MPP) charakteryzują się również dokładnością na poziomie 97,2%, co sprawia, że są nieco bardziej niezawodne niż w przypadku marki SolarEdge.
Falowniki SolarEdge mają 12-letnią gwarancję producenta. Natomiast falowniki SMA mają tylko 5-letnią gwarancję producenta.
Tak czy inaczej – decyzja nie będzie prosta. Dlatego warto pozwolić podjąć ją fachowcowi, na przykład sprzedawcy hurtowemu w tej dziedzinie. Osoba ta opowie Ci wszystko o falownikach, o różnicach między nimi oraz o tym, co będzie odpowiednie dla Twojego projektu. Oprócz SolarEdge i SMA na rynku falowników obecne są również inne topowe marki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.