Pierwsze dwa miesiące 2022 r. to dla władz dziekańskich oraz pracowników Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej okres intensywnej pracy oraz spotkań z przyszłymi absolwentami szkół średnich, zarówno liceów, jak i techników, którzy już za niedługo będą wybierać dalszą ścieżkę swojej edukacji.
Biorą czynny udział w promocji kierunków studiów prowadzonych na Wydziale. Są to: Automatyka i Informatyka Przemysłowa, Geodezja i Kartografia, Geoinżynieria i Eksploatacja Surowców, Inżynieria Bezpieczeństwa oraz Rekultywacja i Zagospodarowanie Terenów Poprzemysłowych. W styczniu znakomitą okazją do prezentacji oferty dla przyszłych studentów było wydarzenie zorganizowane przez Centrum Kształcenia Ustawicznego filii Politechniki Śląskiej pod hasłem Otwarte Spotkania z Politechniką.
Spotkania odbyły się w Rybniku, Żorach oraz Jastrzębiu. Miały one charakter warsztatów, podczas których młodzież m.in. poprzez przeprowadzenie prostych doświadczeń i pomiarów oraz kontakt ze specjalistycznym sprzętem mogła poznać prezentowane kierunki studiów. I to nie tylko dzięki informacjom zawartym w przygotowanych materiałach promocyjnych, ale także od strony praktycznej. To niejedyna forma aktywności w tym zakresie prowadzona przez pracowników Wydziału.
Umowy ze spółkami górniczymi i nie tylko
Z aktualną ofertą kierunków prowadzonych na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej można również zapoznać się w ramach spotkań z pracownikami, którzy są zapraszani np. w ramach lekcji wychowawczych do szkół średnich. Jest to niewątpliwie dobra okazja do zadawania pytań i bezpośredniej rozmowy, także na tematy związane z życiem studenckim, możliwościami pozyskania stypendium naukowego lub socjalnego, czy też udziałem w płatnych praktykach zawodowych. Należy zaznaczyć, że Wydział na tym polu może zaoferować przyszłym studentom spory wachlarz możliwości, gdyż zawarł umowy z największymi spółkami górniczymi oraz z wiodącymi na rynku firmami, nie tylko z branży górniczej.
Stale też jest aktualizowana oferta dydaktyczna Wydziału, skierowana zarówno do uczniów szkół średnich, jak i młodszej młodzieży i dzieci ze szkół podstawowych. Na stronie https://www.polsl.pl/rg/wspolpraca-ze-szkolami/ można zapoznać się z propozycjami wykładów oraz warsztatów, które prowadzone przez wykwalifikowanych pracowników mają na celu przybliżyć przyszłym studentom tematykę prowadzonych kierunków studiów. Zajęcia zostały podzielone na kilka bloków tematycznych, takich jak: Geografia/Ochrona Środowiska, Automatyka/Informatyka, Chemia/Fizyka/Matematyka, Mechatronika/Mechanizacja/Budowa Maszyn, Edukacja i Bezpieczeństwo, Wiedza o Społeczeństwie/Historia, Podstawy Przedsiębiorczości. Warte uwagi są również zajęcia dedykowane specjalnie dla szkół o profilu górniczym i geodezyjnym.
Warsztaty z tego zakresu obejmują m.in. zajęcia praktyczne z wykorzystaniem wielu technik obserwacyjnych wykorzystywanych w geodezji. Uczniowie mają możliwość wykonywania pomiarów z wykorzystaniem odbiorników satelitarnych GNSS, skanerów laserowych, zrobotyzowanych tachimetrów oraz bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Zapewniają to nowoczesne laboratoria wyposażone w specjalistyczną aparaturę pomiarową oraz oprogramowanie. Ciekawą ofertę stanowią również dedykowane warsztaty z zakresu wykonywania opracowań geoinformacyjnych w środowisku szeregu programów narzędziowych umożliwiających tworzenie baz danych przestrzennych.
Dla studentów, młodzieży i dzieci
Wszystkie zajęcia są prowadzone bezpłatnie, po wcześniejszym umówieniu się z prowadzącym wykład lub warsztaty.
– W chwili obecnej, z uwagi na sytuację pandemiczną, zajęcia odbywają się on-line. Jak wynika z zapowiedzi ministra zdrowia i ministra szkolnictwa, w najbliższym czasie zostaną zniesione ograniczenia związane ze zdalnym nauczaniem i powrócimy do zajęć kontaktowych – podkreśla prof. inż. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału.
W ofercie znajdują się także: Kopalnia Doświadczeń – laboratorium dla dzieci do lat 12, w którym wiedza przekazywana jest na poziomie eksperymentów i zagadek, Fabryka Doświadczeń – laboratorium dedykowane uczniom szkół średnich, gdzie uczestnicy zapoznawani są z tematyką bezpieczeństwa w zakładzie pracy, ergonomią, ratownictwem, oraz kolejne edycje Konferencji Naukowej Dzieci i Młodzieży, w których uczniowie wcielają się w role prelegentów, referując opracowane tematy z zakresu m.in.: górnictwa, bezpieczeństwa, ochrony środowiska, ekologii, architektury, fizyki, matematyki czy też szeroko rozumianego projektowania.
Nie można też zapomnieć o warsztatach szachowych, podczas których najmłodsi, młodzież i studenci pod opieką wielokrotnej medalistki w szachach, Anny Kohut, poznają tajniki gry i logicznego myślenia.
Z nadchodzących wydarzeń edukacyjnych warto wspomnieć o XXIV Ogólnopolskich Targach Edukacyjnych Edukacja 2022, które odbędą się w dniach 22-23 marca 2022 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek w Katowicach. Tam również nie zabraknie oferty promującej kierunki prowadzone na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Warto zapoznać się z ofertą edukacyjną Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, zwłaszcza że jest ona dostosowana do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy, co jest szczególnie istotne przy podejmowaniu decyzji o wyborze kierunku studiowania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W dalszym ciągu aby wylecieć z Gigu na polibudzie trzeba dostarczyć akt zgonu...?