Od kilkudziesięciu lat trwają badania dotyczące możliwości wydobycia konkrecji polimetalicznych, zalegających na dnie oceanów.
Mogą być one źródłem cennych metali, takich jak: nikiel, miedź, kobalt, molibden, wanad, tytan. Ich pozyskanie wymaga specjalistycznych technologii wydobywania. Ze względu na kilkukilometrową głębokość zalegania, do ich wydobycia konieczne są rozwiązania wielu trudności technicznych i technologicznych.
ITG KOMAG podjął stałą współpracę z międzyrządowym konsorcjum Interoceanmetal Joint Organization (IOM), która została powołana do poszukiwania, rozpoznania i podjęcia eksploatacji konkrecji polimetalicznych w strefie Clarion-Clipperton na północno-wschodnim Pacyfiku. Współpracę rozpoczęto od zaprojektowania i wykonania stanowiska badawczego wraz z modelem głowicy pobierającej konkrecje z dna morskiego. Planowane jest przetestowanie technologii wydobycia konkrecji oraz optymalizacja pracy głowicy z uwagi na dobierane parametry techniczne.
Głowica pobierająca charakteryzuje się brakiem mechanicznych elementów ruchomych i posiada szerokie możliwości modyfikacji regulacji i ustawień w celu optymalizacji parametrów pracy. Prowadzone badania z wykorzystaniem wykonanego stanowiska, oprócz aspektów technicznych, pozwolą również zidentyfikować zagadnienia środowiskowe związane z ingerencją w dno morskie. Uzyskane wyniki badań będą stanowiły dane wejściowe do rozwiązań przemysłowych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.