Układanie płyt drogowych kojarzy się z ciężką i czasochłonną pracą. Czy można zrobić to łatwiej i szybciej? Ile kosztuje układanie płyt drogowych? Odpowiadamy!
Tradycyjny przebieg prac, czyli układanie płyt betonowych
Tradycyjne płyty drogowe betonowe układa się w dość skomplikowany sposób. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest dokładne wyrównanie terenu. Następnie trzeba ułożyć warstwę odsączającą, podbudowę oraz warstwę wyrównawczą. Kiedy będą gotowe, można przejść do bezpośredniej budowy drogi z płyt betonowych. Podczas jej układania należy pamiętać, aby płyty przylegały do podłoża całą swoją powierzchnią. Ważne jest też to, by pomiędzy nimi zachować przerwy dylatacyjne (o szerokości ok. 1-1,5 cm). Ostatni etap prac to odpowiednie ich wypełnienie np. pospółką oraz piaskiem.
Warto pamiętać przy tym, jakie koszty niesie ze sobą takie, tradycyjne, układanie płyt betonowych drogowych. Cena jest wysoka ze względu na konieczność wykorzystania ciężkiego sprzętu oraz koszty materiałów.
Układanie płyt drogowych koparką
Często do układania płyt betonowych drogowych wykorzystywana bywa koparka – pojazd, którego nie może zabraknąć na żadnej budowie. Takie działanie znacznie przyspiesza prace. Koparka ułatwia przenoszenie płyt, a także układanie ich w konkretnie wyznaczonych miejscach. Przy jej pomocy łatwiejsze i szybsze staje się także przygotowanie terenu – m.in. usunięcie warstwy humusu. Koszt budowy drogi z płyt betonowych, o ile koparka znajduje się na wyposażeniu ekipy i jej wypożyczenie nie będzie konieczne, może znacząco się zmniejszyć.
Plastikowe płyty drogowe – układanie
Czy montaż płyt drogowych może być jeszcze prostszy? Tak – wystarczy, że zamiast tradycyjnych wykorzystane zostaną nowoczesne płyty z tworzywa. Do takich należą płyty jezdne od geoPRODUCT. Mają one mniejsze rozmiary, są lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia niż płyty betonowe. Ich ułożenie nie wymaga też wykorzystania specjalistycznego sprzętu! Co więcej, znacznie szybciej można przygotować teren pod ich ułożenie, gdyż dokładne wyrównanie gruntu nie jest konieczne.
Wszystko to zmniejsza koszty układania płyt drogowych. Cena drogi z płyt pozytywnie zaskakuje wykonawców! Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie producenta – firmy geoPRODUCT.
Do budowy dróg tymczasowych można wykorzystać nowoczesne rozwiązania (płyty z tworzywa) albo tradycyjne betonowe płyty drogowe. Układanie każdego z tych rodzajów płyt przebiega w zupełnie inny sposób. Warto zdawać sobie z tego sprawę, by w razie potrzeby wybrać sposób najlepiej dostosowany do swoich potrzeb i możliwości finansowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.