Ukazał się nowy numer Górniczej. Na pierwszej stronie piszemy o subwencji, która trafiła na konto Polskiej Grupy Górniczej. „Największa węglowa spółka potwierdziła otrzymanie pierwszej w tym roku transzy subwencji dla górnictwa. W ramach programu, który przewiduje stopniowe zamykanie branży do 2049 r., tegoroczna pomoc publiczna dla górnictwa ma wynieść ponad 6 mld zł” – zwraca uwagę red. Jacek Madeja.
Na pierwszej stronie mamy także informację o mniejszych „14” niż te, które miały wpłynąć na konta górników.
W najnowszej Górniczej prezentuje się kolejna załoga, tym razem ruchu Rydułtowy kopalni ROW. Górnicy zanotowali już sporą nadwyżkę produkcyjną. Obecne wydobycie dobowe sięga 6400 t – pisze Kajetan Berezowski.
Na tej samej drugiej stronie dowiemy się co tak bardzo winduje ceny energii. Na trzeciej stronie Górniczej z Tomaszem Rogalą, prezesem PGG rozmawia Witold Gałązka. Mowa oczywiście o programie wsparcia dla kopalń węgla kamiennego, którego zadaniem jest ustabilizowanie sektora górniczego i rynku energii. Poniżej informacja na temat wydzielenia aktywów węglowych. Problem ciągnie się od roku. Wraca do niego ponownie Aldona Minorczyk-Cichy, która na czwartej stronie gazety rozmawia także z Wojciechem Noworytą, kierownikiem Pracowni Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami krakowskiej AGH.
Na stronie 5 prof. Jerzy Buzek szeroko wypowiada się na temat systemu handlu emisjami. „ETS do rewizji” – to już pewny scenariusz. Rozmowę z polskim europosłem przeprowadził Kajetan Berezowski. Z kolei red. Maciej Dorosiński w artykule „Muzeum, a teraz czas na coś innego” wspomina o planach ulokowania w Zabrzu magazynu energii. Na stronie 6 Czytelnicy znajdą ciekawe informacje na temat porozumienia KGHM z Nuscale, wodorowej gospodarce przyszłości i chińskiej giełdzie.
Problem zgonów naturalnych w górnictwie wraca co roku przy okazji podsumować stanu bezpieczeństwa. Pisze o tym w Górniczej na stronie 8 Kajetan Berezowski w artykule „Nagła śmierć w wyrobisku”. Z kolei o tym, że pandemia ma wpływ na kondycję psychofizyczna pracowników zwraca uwagę Maciej Dorosiński w swym materiale zatytułowanym „Krótki staż to wysokie ryzyko wypadku”.
O historii sprzed lat, kiedy to dwaj mieszkańcy Bytomia chcieli uciec z PRL-u do Danii w amfibii, wspomina na stronie 9 Tomasz Rzeczycki. Ten sam autor pisze dalej o schronisku PTTK, które ma problem z dostosowaniem się do nowych przepisów grzewczych.
Na ostatniej stronie najnowszej Górniczej przeczytać można również o sportowych pasjach inż. Zbigniewa Czubaka z rydułtowskiej kopalni i jego przygodzie na jednym z runmageddonów, czyli biegach z przeszkodami. Opisał je w artykule „Runmageddon z duchami” Kajetan Berezowski.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.