Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) podejmuje działania w celu rozwiązania problemu toksycznych ścieków z elektrowni węglowych. Jak donosi Associated Press, EPA nakazuje zaprzestania wyrzucania odpadów do niezabezpieczonych zbiorników i przyspiesza plany zamknięcia przeciekających lub w inny sposób niebezpiecznych składowisk popiołów węglowych.
To przełom, bo ten temat do tej pory był mocno zaniedbywany. Tak naprawdę to naprawianie prawa po tym, jak zliberalizował je prezydent Donald Trump.
Elektrownie w czterech stanach będą musiały zamknąć swoje zbiorniki wodne z popiołem węglowym dużo przed terminem. Problemem są m.in. zaniedbania w monitorowaniu wód gruntowych.
AP przypomina, że popiół węglowy, substancja pozostająca podczas spalania węgla w celu wytworzenia energii elektrycznej, zawiera toksyczną mieszankę rtęci, kadmu, arsenu i innych metali ciężkich.
– Może zanieczyszczać drogi wodne, zatruwać dziką przyrodę i powodować choroby układu oddechowego u osób mieszkających w pobliżu ogromnych stawów, w których przechowywane są odpady – informuje AP.
Amerykańskie elektrownie węglowe produkują rocznie około 100 mln t popiołu i innych odpadów. EPA w 2015 r. (za czasów prezydentury Baracka Obamy) wdrożyła już zasady mające zmniejszyć zanieczyszczenia wód gruntowych z elektrowni węglowych, które skaziły strumienie, jeziora i podziemne warstwy wodonośne. Jednak prezydent Donald Trump złagodził te przepisy, pozwalając przedsiębiorstwom na korzystanie z tańszych technologii i dłuższe dostosowanie się do wytycznych dotyczących redukcji zanieczyszczeń.
Cytowany przez AP Michael Regan z EPA powiedział, że nowe zasady zapewnią, że stawy z popiołem węglowym będą spełniać surowe normy ochrony środowiska i bezpieczeństwa, a operatorzy obiektów przemysłowych zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
– Widziałem na własne oczy, jak skażenie popiołem węglowym może zaszkodzić ludziom i społecznościom. Zbyt długo społeczności i tak już nieproporcjonalnie dotknięte wysokim poziomem zanieczyszczenia były obciążone niewłaściwą utylizacją popiołu węglowego – powiedział Regan w rozmowie z AP.
EPA odrzuciła wnioski o przedłużenie zezwoleń na składowanie popiołu węglowego na obecnych zasadach m.in. przez elektrownię Clifty Creek w Madison w stanie Indiana. Zdaniem amerykańskich prawników, EPA wysłała jasny komunikat, że nie można przechowywać popiołu węglowego w prymitywnych „stawach” w całym kraju. Z kolei Michelle Bloodworth, prezes i dyrektor generalny America's Power, stowarzyszenia handlowego reprezentującego przedsiębiorstwa energetyczne opalane węglem, powiedziała, że grupa analizuje nowe zasady: – Nie ma sensu przedwcześnie zamykać elektrowni węglowych, które zapewniają bezpieczeństwo energetyczne i są alternatywą, gdy ceny gazu ziemnego i innych źródeł gwałtownie rosną lub są niedostępne.
EPA wysłała pisma do operatorów czterech działających lub zamkniętych elektrowni węglowych, nakazujące wprowadzenie ulepszeń w składowiskach popiołu węglowego, aby były zgodne z przepisami EPA.
AP przypomina, że magazynowanie i utylizacja popiołu węglowego w USA sięga dziesięcioleci. Sprawa stała się głośna, kiedy w 2008 r. w elektrowni Tennessee Valley Authority w Kingston w stanie Tennessee doszło do katastrofy ekologicznej. Zniszczeniu uległy wały ochronne zbiornika wodnego, w którym przechowywano odpady. Zalanych zostało 121 hektarów, odpady trafiły do dwóch rzek, zniszczyły domy.
AP informuje, że z kolei w 2014 r. 39 tys. ton popiołu węglowego zostało wyrzucone do rzeki Dan po tym, jak w zakładzie Duke Energy w Eden w Karolinie Północnej uległa awarii rura drenażowa biegnąca pod składowiskiem odpadów. Toksyczny szlam zanieczyścił wówczas rzekę na odcinku ponad 100 km.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.