Górnictwo: Na terenie Kopalni Doświadczalnej Barbara powstanie data center

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kopalnia Doświadczalna Barbara - miejsce, w którym praktyka weryfikuje teorię

fot: Jarosław Galusek/ARC

Na terenie należącej do Głównego Instytutu Górnictwa Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie ma powstać data center, wykorzystywane m.in. do monitorowania procesów transformacji górnictwa i regionu. Przedsięwzięcie to jeden z obszarów współpracy GIG z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

Porozumienie o współpracy podpisali w czwartek dyrektor GIG prof. Stanisław Prusek i dyrektor NASK ds. naukowych prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz. Oprócz współdziałania dotyczącego centrum informatycznego w Mikołowie, instytucje chcą współdziałać m.in. w rozwoju cyfrowej administracji na Śląsku oraz w obszarze bezpieczeństwa nowoczesnych instalacji przemysłowych.

Z usług przyszłego data center w Mikołowie w razie potrzeby będą mogły korzystać także samorządy, uczelnie, szpitale, operatorzy usług kluczowych i administracja publiczna.

Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie należy do kluczowych elementów struktury naukowo-badawczej GIG. Jej poligon doświadczalny jest jedynym miejscem w Europie, gdzie - na potrzeby wszystkich branż przemysłowych - można prowadzić badania wybuchów gazów i pyłów w naturalnej skali, a także w warunkach rzeczywistych testować maszyny i urządzenia przeznaczone do pracy w atmosferze wybuchowej.

Jak zauważył prof. Prusek, metody sztucznej inteligencji czy metody analiz dużych zbiorów danych, którymi m.in. zajmuje się instytut NASK, już teraz znajdują zastosowanie np. w przewidywaniu zagrożeń występujących w kopalniach - nie tylko węgla kamiennego ale też np. rud miedzi.

- Widzimy również potencjał wykorzystania tych metod w ocenie zagrożeń publicznych, takich jak zagrożenie zapadliskami czy inne zagrożenia związane z działalnością człowieka, w tym z eksploatacją złóż węgla kamiennego - ocenił dyrektor GIG.

Instytucje chcą też współpracować w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. To szczególnie ważne wobec upowszechniania rozwiązań tzw. Przemysłu 4.0, czyli postępującej robotyzacji i automatyzacji w przemyśle. Coraz więcej urządzeń łączy się z internetem - to czyni przemysł nowocześniejszym i bardziej wydajnym, ale naraża go też na nowe zagrożenia, np. cyberataki - wyjaśniają przedstawiciele NASK.

- Będziemy wspólnie prowadzić działania przede wszystkim związane z cyberbezpieczeństwem, czyli bezpieczeństwem sieci. W górnictwie mamy sieć teleinformatyczną, mamy też sieć automatyki przemysłowej. Posiadamy w tym obszarze kompetencje, tworzymy systemy, które można bezpośrednio wręcz wykorzystać do ochrony sieci GIG-u - wyjaśniła prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz.

Innym obszarem współpracy GIG i NASK jest certyfikacja. W GIG-u są jednostki certyfikujące oraz laboratoria oceny zgodności rozwiązań z różnymi normami. My w NASK-u zbudowaliśmy jednostkę certyfikującą i widzimy ogromny potencjał współpracy w tym zakresie - dodała dyrektor Instytutu ds. naukowych. GIG interesuje się również metodami obliczeniowymi, m.in. opartymi na uczeniu maszynowym.

W ramach nawiązanej współpracy GIG i NASK zamierzają rozwijać usługi cyberbezpieczeństwa dla samorządów, przedsiębiorstw i ośrodków naukowych, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa systemów automatyki przemysłowej (OT) oraz Internetu Rzeczy (IoT). Istotnym elementem współpracy będą wspólne działania edukacyjne i szkoleniowe, m.in. utworzenie ośrodka szkolenia specjalistów cyberbezpieczeństwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.