Zarząd KGHM Polska Miedź zaprezentował w czwartek, 20 stycznia, aktualizację strategii spółki do 2030 r. z horyzontem do roku 2040. Przypomnijmy, że 14 stycznia rada nadzorcza miedziowego koncernu zatwierdziła dokument.
KGHM wyjaśnił, że obowiązująca dotychczas Strategia na lata 2019-2023 spełniła swoje zadanie, zwłaszcza w czasie pandemii. Spółka wzmocniła bezpieczeństwo pracowników i jednocześnie poprawiła wyniki produkcyjne i sytuację finansową. Dodano, że aktualizacja Strategii odpowiada na nowe wyzwania związane z transformacją i trendy w globalnej gospodarce.
W ramach aktualizacji do dotychczasowych czterech kierunków rozwoju KGHM, czyli elastyczności, efektywności, ekologii i e-przemysłu dołączyła energia. Dlatego teraz można mówić o Strategii „5E”.
Produkcja w górę
Zgodnie z dokumentem - który ma obowiązywać do 2030 r. z horyzontem roku 2040 - krajowa produkcja miedzi ma być na poziomie 600 tys. t oraz zwiększeniu ma ulec produkcja w zagranicznych aktywach. Spółka od lat przykłada także znaczną uwagę do kwestii energetycznych. Dlatego w strategii zapisano, że ponad połowa konsumowanej energii ma pochodzić z własnych źródeł.
W gronie czynników, które sprawiły, że konieczna stała się aktualizacja dokumentu wskazano zmiany w w otoczeniu makroekonomicznym o znaczeniu strategicznym dla branży wydobywczej, a w szczególności wynikającymi z zielonej transformacji. Oceniono także, że potrzebne jest doprecyzowania działań spółki w aspekcie wejścia na ścieżkę dekarbonizacji i zaangażowania na rzecz ochrony klimatu. Koncern chce również zabezpieczyć dostęp do bazy surowcowej dla przyszłej produkcji miedzi, ale także podjąć działania w kierunku rozwoju zdolności wydobywczych w obszarze innych metali i surowców mineralnych. Celem jest ponadto intensyfikacja w obszarze wdrażania innowacji w ciągu technologicznym. KGHM celuje także w uzyskanie przewagi konkurencyjnej i rozwój w nowych, perspektywicznych obszarach biznesowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.