Wczoraj w Zakładach górniczych "Rudna" należących do KGHM Polska Miedź SA zakończyły się trzydniowe referenda strajkowe zorganizowane przez "Solidarność" i Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego - poinformowała "Rzeczpospolita". Głosujący w obu przypadkach opowiedzieli się za strajkiem.
W plebiscycie zorganizowanym przez zakładową "S" udział wzięło 66,9 proc. uprawnionych do głosowania, z czego ponad 95 proc. głosujących opowiedziało się za akcją strajkową. W referendum ZZPPM zagłosowało 66,5 proc. uprawnionych, z których prawie 96 proc. poparło strajk.
Plebiscyty dotyczyły przede wszystkim gwarancji zatrudnienia i płacy w przypadku gdy Skarb Państwa przestanie kontrolować koncern. "Solidarność" chce takich zapewnień na okres 20 lat, a ZZPPM na 10 lat. Dodatkowo związki domagają się 300 zł podwyżki.
Kolejne referenda odbędą się Zakładach Górniczych "Lubin". Pracownicy zagłosują tam 26 i 27 października br .
Zarząd koncernu w odpowiedzi na żądania związkowców odpowiada, że nie jest stroną, jeśli chodzi o kwestię gwarancji zatrudnienia i płac. Włodarze KGHM przeciwni są także powszechnej podwyżce ponieważ pracownicy są premiowani indywidualnie za wyniki i efektywność.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.