Miniony rok był pełen wyzwań dla gospodarki: kryzys energetyczny, pandemia i rozruch po wywołanym nią zastoju, rekordy cen gazu i EU ETS, trudne do wypełnienia wymogi unijnego Zielonego Ładu, ale też nieoczekiwanie duży wzrost gospodarczy, szybki powrót rynku pracy do normalności. Jak sobie z tym poradziliśmy? Co ważnego wydarzyło się w górnictwie i energetyce? Jakie największe wyzwania czekają nas w tych branżach w rozpoczynającym się 2022 roku?
Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do przedstawicieli reprezentujących różne instytucje i branże, bo gospodarka to naczynia połączone. Aby mieć pełny obraz tego, co się wydarzyło i co jest przed nami, trzeba spojrzeć możliwie jak najszerzej.
Łatwo na pewno nie będzie, bo zwłaszcza przed górnictwem, energetyką, szeroko pojętym przemysłem energochłonnym stoją ogromne wyzwania. Jeśli te branże sobie z nimi nie poradzą, to odczujemy to wszyscy w naszych portfelach i na kontach bankowych.
Zapraszamy do zapoznania się z opiniami ekspertów. Oto co powiedział MARCIN CHLUDZIŃSKI, prezes KGHM Polska Miedź:
– Rok 2021 był rokiem, w którym świat biznesu nadal zmagał się ze skutkami pandemii. Walka z koronawirusem i jej skutki były wielkim egzaminem dla globalnej gospodarki. Nie waham się powiedzieć, że KGHM zdał ten sprawdzian celująco. Firma ani na moment nie zatrzymała produkcji. Co więcej, z powodzeniem realizujemy nasze cele i mamy najlepsze wyniki finansowe od dekady. Podsumowując trzy kwartały tego roku, możemy się pochwalić zwiększeniem wyniku finansowego netto, który jest wyższy od poprzedniego roku o 3 590 mln zł.
To wszystko przekłada się na kondycję spółki, na naszą załogę, z którą dzielimy się zyskami i o której bezpieczeństwo dbamy z całą mocą. Nasza strategia sprawdziła się w trudnych czasach, w których KGHM mówi o swoich sukcesach. Wyprowadziliśmy na prostą nasz zagraniczny projekt w Chile. To efekt ciężkiej pracy całej kadry i trudnych decyzji. Dzisiaj mogę powiedzieć, że jesteśmy w przełomowym momencie, w którym pieniądze z Sierra Gorda wracają do Polski.
Angażowaliśmy się i planujemy kolejne inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Już wytwarzamy ponad 22 proc. energii z własnych źródeł, a mamy dużo większe ambicje. Rozwijamy technologie fotowoltaiczne. W naszych zakładach w Legnicy powstała pierwsza elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0.
To najbardziej nowoczesny obiekt tego typu w kraju. Nie mogę nie wspomnieć, że 2021 r. był również rokiem jubileuszu 60-lecia KGHM. Pamiętając o naszej historii, pokazaliśmy w Polsce i na świecie, że jesteśmy firmą z wizją i określonymi celami. To bardzo ważne przesłanie, bo będąc spółką z udziałem Skarbu Państwa, jesteśmy ważnym elementem polskiej gospodarki.
W KGHM podejmujemy też nowe wyzwania związane z transformacją energetyczną. Jesteśmy na to przygotowani, o czym świadczy przyjęta przez nas Polityka Klimatyczna. Odpowiadamy na potrzeby rynku i wyznaczamy kierunki. Chcemy być liderem tej transformacji w Polsce. Mówimy, że do 2050 roku chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną. I nie są to puste słowa czy chwyt marketingowy.
Jeśli sprawnie dokonamy w firmie transformacji energetycznej, przeskoczymy na zupełnie inny poziom. Zdecydowanie wpłynie to na efektywność działań KGHM, który jest liderem w branży wydobywczej i nie zamierza oddać tego miejsca nikomu. Stąd nasze zapowiedzi związane z transformacją.
Do 2030 r. chcemy mieć 50 proc. energii z własnych źródeł. Tak patrzymy na ten zielony wyścig. Długofalowo i z konkretami. Chcemy wykorzystywać OZE, nie tylko ze słońca, ale sięgać też po energię wiatrową, wodór czy atom.
Chcemy być neutralni klimatycznie i efektywni kosztowo. To przełoży się na dalszy rozwój KGHM. Patrzymy również na światowe trendy w gospodarce, ostatnie lata to skoki cen miedzi. Pokazaliśmy, że radzimy sobie w czasach hossy i bessy.
Mamy plany inwestycyjne związane z nowymi koncesjami w województwie lubuskim. Wiemy, że miedź to kluczowy element transformacji i na tym budujemy naszą wizję Spółki.
Zgodnie z hasłem naszego ubiegłorocznego jubileuszu „Przyszłość jest z miedzi”.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.