Trudny, lecz zakończony realizacją założonego planu wydobywczego okres, mają za sobą górnicy z bytomskiego Bobrka. Kopalnia fedrowała przez pierwsze pięć miesięcy 2021 r. trzema ścianami w pokładach 503, 504 i 509. We wrześniu uruchomiono wydobycie z warstwie dolnej pokładu 504.
W pokładach 504 i 509 eksploatowano ściany 6 oraz 15. Średnie dobowe wydobycie kształtowało się na poziomie ok 8 tys. t/d. Pierwsza ze ścian miała wybieg 1700 m, jednak ze względu na zagrożenie szkodami górniczymi w rejonie osiedla Miechowice został on ograniczony do 800 m. Dała w sumie 900 tys. t surowca. Z kolei ściana 15 w pokładzie 509 zakończy swój bieg na początku br.
Wolny od metanu
We wrześniu ub.r. ruszyła ściana 2a w dolnej warstwie pokładu 504 o długości 229 m i ponad 1100 m wybiegu. Pokład jest wolny od metanu. Poza tym daje o sobie znać klasa B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, I stopień zagrożenia wodnego oraz IV grupa skłonności węgla do samozapalenia. Przygotowanie ściany do eksploatacji poprzedzone było wydrążeniem dowierzchni 3d, przecinki ściany 2a i dowierzchni 2b, które prowadzone były pod zrekonsolidowanym gruzowiskiem zawałowym zrobów warstwy górnej pokładu 504, co wymagało szczególnego nadzoru służb wentylacyjnych jak również tąpaniowych, ze względu na występujące w kopalni zagrożenie tąpaniami.
- Ściana 2a eksploatowana jest systemem na zawał pod zrobami ściany 2. Miąższość pozostawionej warstwy dolnej mieści się w przedziale od 1,4 m do 2,6 m. Prowadzimy ją na wysokość do 2 m z pozostawieniem półki węglowej w stropie lub spągu ściany wynikającej z różnicy miąższości warstwy dolnej 504 (do 2,6 m), a wysokością eksploatacji wynoszącą do 2 m. Całkowity wybieg ściany wynosi 1100 m przy długości 229 m. Projektowane wydobycie węgla ze ściany 2a powinno wynieść 664 tys. t. węgla. Eksploatację planujemy zakończyć do marca 2023 r. Dodam, że zalegający w pokładzie 504 węgiel gazowo-płomienny typu 32.1, o niskiej zawartości siarki, przeznaczony jest dla wszystkich rodzajów palenisk. Służy również do produkcji popularnego Skarbka, ekologicznego paliwa kwalifikowanego o bardzo wysokich parametrach jakościowych – tłumaczy Cezariusz Srokosz, kierownik Działu Górniczego w ruchu Bobrek.
Kolejna ściana to „dziewiątka” w pokładzie 504. Została przygotowana do eksploatacji zaledwie miesiąc temu. Sprawny przebieg robót przygotowawczych zapewniła załoga oddziału GRP-2. Po wydłużeniu będzie miała ok. 390 m długości. Dobowe wydobycie z tej ściany ma ukształtować się na poziomie ok. 5500 t dobowo.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ważne by wszyscy górnicy dbali o oszczędności. Nie można brać dwóch wód, jedna wystarczy, potem brakuje dla ludzi w biurach lub na placu. Dbajmy też o materiały i narzędzia, jedna wiertarka na zmianę i kilof po wnęce wystarczy. Mom nadzieja że na tym polu zaczniemy razem z BHP działać. Czasy są niepewne. Każdy grosz sie liczy. Szczęść Boże w 2022 r Chopy!
Nareszcie święta się zakolczyły, koniec z obijaniem i wybieraniem urolopiku na żadanie kto pierwszy ten wygrywa. Piszta się teraz chopy na weekend wungla trzeba i walczyć o nasze dobro. Ja mam weekend wolny i nie robia juz w styczniu.
Kolorowy ! Żle ci było z pagórkowym ?
Fajne chłopaki, chłopy jak dęby!
Bobrek stoi świetnym dozorem. Czysta przyjemność mieć szanse na współpracę z takimi fachowcami. Doświadczenie, zaufanie i nieograniczone wsparcie nie tylko w pracy ale i poza nią. Inne zakłady pracy powinny brać z nas przykład jak szkolić młodych i nauczać zarządzania zasobami ludzkimi. Z punktu widzenia pracownika fizycznego czuje się tutaj na prawdę bezpiecznie. Oby tak dalej!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
No widać spodenki po dwie wody czyli bite 6 godzin a zostają nie 7,5 czy 8 a potem jeden z drugim zasłabnie to będzie ich wina bo robili nadgodziny.