Minister środowiska utrzymał w mocy decyzję o udzieleniu PGE KWB "Bełchatów" koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złoża węgla brunatnego Złoczew - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez zakład górniczy.
Postanowieniem ministra środowiska z dnia 18 października 2010r. koncesja nr 32/2010/p, którą 30 czerwca 2010r. otrzymała KWB "Bełchatów", na przeprowadzenie prac rozpoznawczych i badawczych złoża węgla brunatnego w Złoczewie, została utrzymana w mocy.
W uzasadnieniu tej decyzji minister uznał, że interes publiczny przemawia za udzieleniem koncesji dla PGE KWB Bełchatów SA (obecnie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA – Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów), gdyż wniosek kopalni zakłada wykonanie bardziej dokładnego rozpoznania geologicznego, w dodatku na większym obszarze i w krótszym terminie.
Złoczewskie złoże to jedno z perspektywicznych złóż węgla brunatnego uwzględnione w projekcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2033 r. Położone jest ono w południowo – zachodniej części województwa łódzkiego, w rejonie Wielunia. W linii prostej oddalone jest o około 50 km od bełchatowskiej kopalni i Elektrowni "Bełchatów".
Złoże rozciąga się wąskim pasem o szerokości 1000-1500 m oraz długości ok. 10 km (na terenie czterech gmin: Złoczew, Burzenin, Ostrówek i Lututów). Średnia miąższość występującego tam węgla brunatnego wynosi ok. 46 m, natomiast nadkładu ok. 213 m. Zasoby tego złoża szacowane są na 450 mln ton węgla brunatnego, a jego eksploatacja przedłuży funkcjonowanie bełchatowskiego kompleksu górniczo-energetycznego do 2050 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.