W najnowszej Górniczej, która trafi do Was w środę a nie w czwartek, przeczytacie o proteście i blokowaniu torów w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, przejęciu Jastrzębia III przez SRK. Zapraszamy też do zapoznania się podsumowaniem 2021 roku. O opinię poprosiliśmy ekspertów, przedsiębiorców, związkowców i samorządowców.
Red. Maciej Dorosiński przygotował relację z akcji w Polskiej Grupie Górniczej zorganizowanej przez sztab protestacyjno-strajkowy, w skład którego weszli przedstawiciele Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego Kadra, Związku Zawodowego Pracowników Dołowych i Sierpnia '80.
- Protestujący domagają się wypłacenia górnikom rekompensaty pieniężnej za przepracowane weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi. Związki z największej górniczej firmy domagają się rekompensaty pieniężnej za przepracowane od września do grudnia weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi. Oczekują wzrostu średniego wynagrodzenia brutto w spółce do 8200 zł, wobec 7829 zł obecnie. Chcą też rozmawiać o wysokości wzrostu wynagrodzeń w 2022 r. oraz o przyszłości PGG – czytamy w artykule.
Z kolei red. Kajetan Berezowski w artykule pt. Sztuczne dno i superklatki pisze, że mocnym akcentem zakończyła 2021 r. Jastrzębska Spółka Węglowa.
- W kopalni Budryk w Ornontowicach zakończono modernizację górniczego wyciągu szybowego w przedziale północnym szybu VI. Cała inwestycja, łącznie z pogłębionym szybem, jest jedną z największych w polskim górnictwie - czytamy w materiale.
Zapraszamy też do lektury rozmowy z Cezariuszem Lesiszem, prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu, pt. Wodór wyznacza kierunek: - Agencja Rozwoju Przemysłu udostępniła portal wodorowy h2poland.eu. Zapraszamy wszystkich interesariuszy do jego współtworzenia. Będzie to miejsce gromadzenia aktualnej wiedzy i wymiany doświadczeń w obszarach technologii wytwarzania, magazynowania, dystrybucji i wykorzystania wodoru, jego transportu z wykorzystaniem sieci przesyłowej i dystrybucyjnej, jak i innych form transportu wodoru, jego wykorzystania w różnych gałęziach gospodarki, a także edukacji. Ta platforma ma przede wszystkim charakter informacyjno-edukacyjny, ale chcemy też mieć dla niej zadania biznesowe. Zależy nam na tym, aby każde przedsięwzięcie biznesowe nakierowane na wodór było na niej odnotowywane. Ma ona także wskazywać na możliwości dostępu do kapitału – czy to z programów unijnych, czy z programów krajowych. Ma też kojarzyć inwestorów – mówi prezes ARP.
Tak wielu wyzwań nie można było przewidzieć – to cykl opinii, na podsumowanie roku 2021, o które poprosiliśmy ekspertów.
- W minionym roku najważniejszym wydarzeniem były z pewnością negocjacje i podpisanie 28 maja umowy społecznej. Choć niestety patrząc na to z dzisiejszej perspektywy widać, że umowa jest traktowana przez rząd jak Program dla Śląska lub inne tego typu porozumienia, czyli mówiąc wprost – nic się w tej sprawie nie dzieje. W Sejmie trwają co prawda prace nad ustawą, która, jak się mówi, daje coś górnikom. Chociaż nie, to jest ustawa, która jest potrzebna rządowi, bo to on nam obiecał, że od 1 stycznia będzie subsydiowanie dla górnictwa i że jeżeli będzie już prenotyfikacja, to będą też środki. Natomiast tego nie ma i dlatego jest problem – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności, jeden z naszych rozmówców.
Polecamy też materiał o Marcinie Malaszewskim, zawodniku MMA i górniku z Chwałowic, który notuje coraz większe sukcesy.
- W połowie listopada 2021 r. w Mysłowicach, na gali Silesian MMA stoczył swą ostatnią zwycięską walkę. Wygrał przez nokaut. Przed nim kolejne trzy walki i być może wymarzony awans – czytamy w tekście red. Kajetana Berezowskiego.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.