Kopalnia Węgla Kamiennego Centrum w Bytomiu zakończyła wydobycie wiosną 2015 r. i od tego czasu trwa jej częściowa likwidacja. Dawny zakład górniczy funkcjonuje teraz jako Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA oddział KWK Centrum. Nowym zadaniem kopalni ma być pompowanie wód dołowych na powierzchnię, aby uchronić od zalania sąsiednie czynne kopalnie.
Przekształcenie KWK Centrum ma potrwać do końca 2023 r., a w 2024 r. ma ona rozpocząć pełnienie funkcji pompowni. Jednak precyzyjniej rzecz ujmując, w KWK Centrum powstają trzy pompownie – dwie na poziomach 250 m oraz 774 m i jedna, pomocnicza w szybie Budryk , na poziomie poniżej 774 m.
Stosunkowo duża liczba wyrobisk kopalnianych ma zostać uchroniona od likwidacji ze względu na ich przydatność w nowym modelu funkcjonowania zakładu.
- Na poziomie 231/250 m zachowane zostanie 12 wyrobisk, łączna długość 965 m. Na poziomie 774 m – 42 wyrobiska, łączna długość ponad 5 tysięcy metrów – informuje Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu.
Likwidacja obejmie nie tylko wyrobiska poziome,lecz także pionowe. Docelowo zostaną szyby Budryk i Staszic. W 2023 r. ma zostać zlikwidowany szyb Rejtan. W trakcie likwidacji znajduje się położony peryferyjnie w stosunku do trzech pozostałych szyb Witczak. Prawdopodobnie jednak zachowane zostaną nie dwie, lecz cztery wieże szybowe: ta nad Rejtanem ze względu na wpisanie jej do miejskiej ewidencji zabytków, a ta nad Witczakiem z uwagi na zamiar przejęcia nieruchomości przez miasto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.