Wraz z obszarem górniczym Jastrzębie III, do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) trafi ponad 900 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), a także ok. 1,4 tys. pracowników innych górniczych firm, zatrudnionych na krótko w JSW - potwierdziła w czwartek jastrzębska spółka.
Podpisanie aktu notarialnego w sprawie przekazania majątku wraz z pracownikami do SRK zaplanowano na piątek 31 grudnia br.
Do spółki restrukturyzacyjnej trafi także grupa pracowników, którzy przejdą do JSW z innych spółek wymienionych w umowie społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego. Zarząd JSW informuje, że podjął decyzję o przejściu do JSW ok. 1,4 tys. osób zatrudnionych w innych spółkach górniczych w celu ich dalszego przeniesienia do SRK - poinformowała w czwartek oficjalnie jastrzębska spółka.
Chodzi o Polską Grupę Górniczą, Węglokoks Kraj (spółkę, do której należy bytomska kopalnia Bobrek-Piekary) oraz Tauron Wydobycie. Pracownicy tych firm, chcący przejść do SRK, by tam skorzystać z ustawowych osłon socjalnych, musieli za porozumieniem stron zwolnić się u dotychczasowego pracodawcy, zaś w piątek zostaną formalnie zatrudnieni w JSW. Następnie wraz z majątkiem obszaru Jastrzębie III trafią do spółki restrukturyzacyjnej; tam skorzystają z tzw. urlopów górniczych lub jednorazowych, 120-tysięcznych odpraw pieniężnych.
Wcześniej planowano, że pracownicy PGG, Tauronu Wydobycie i Węglokoksu Kraj przejdą do SRK wraz z majątkiem należącej do PGG likwidowanej kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej. Ponieważ jednak - co wiadomo jedynie nieoficjalnie - PGG nie porozumiała się dotąd z bankami w sprawie zdjęcia zastawów z majątku ruchu Pokój, zdecydowano się na przejście pracowników do SRK za pośrednictwem JSW.
W ostatnich dniach wielu pracowników PGG skarżyło się w rozmowach z dziennikarzami, że zastosowany mechanizm przejścia do SRK jest dla nich niekorzystny, ponieważ zwalniając się za porozumieniem stron z PGG tracą część należnych im świadczeń, m.in. odprawy wynikające z Układu zbiorowego pracy, nagrody jubileuszowe, a następnie także niektóre zasiłki - mówili PAP w emocjonalnych rozmowach pracownicy, oceniając, iż zostali oszukani przez pracodawcę. Ponadto zatrudnienie tych osób w JSW ma nastąpić na takich samych warunkach jak wcześniej w PGG, podczas gdy JSW zatrudnia pracowników na innych stawkach, co - jak przypuszczają pracownicy - może być niezgodne z Kodeksem pracy i stać się podstawą przyszłych roszczeń.
O potwierdzenie tych informacji oraz szczegółowe dane na temat mechanizmu przekazywania pracowników, PAP zwróciła się przed kilkoma dniami zarówno do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jak i Polskiej Grupy Górniczej, jednak żadna ze spółek dotąd nie udzieliła odpowiedzi w tej sprawie. W czwartek JSW opublikowała natomiast komunikat na swojej stronie internetowej. Spółka zapewniła, iż przyjęty mechanizm przekazania pracowników innych firm do SRK nie generuje żadnych kosztów dla JSW.
„Ponieważ pracownicy ci zostali zakwalifikowani do skorzystania z programu osłonowego (urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych) finansowanego ze środków budżetowych, ich przejęcie przez JSW, a następnie przeniesienie do SRK, nie generuje po stronie JSW żadnych kosztów związanych z zatrudnieniem. Nie powoduje również po stronie Spółki oszczędności w przyszłych okresach. Zarząd JSW podkreśla, że działania te są spójne z zachodzącymi przeobrażeniami w polskim górnictwie węglowym” - poinformowała spółka.
W środę akcjonariusze JSW podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zgodzili się na nieodpłatne przekazanie wartego ponad 33,8 mln zł obszaru górniczego Jastrzębie III do SRK. Do likwidacji w spółce restrukturyzacyjnej trafi zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci zakładu górniczego OG Jastrzębie III, będąca oznaczoną częścią należącej do JSW kopalni Jastrzębie-Bzie.
„Planowane zbycie OG Jastrzębie III (...) pozwoli na realokację składników majątkowych o charakterze nieprodukcyjnym, w związku z przewidywanym zaniechaniem wydobycia w obszarze górniczym Jastrzębie III, oraz na redukcję zatrudnienia, z wykorzystaniem środków budżetowych w postaci dotacji na urlopy górnicze i jednorazowe odprawy” - czytamy w uzasadnieniu przyjętej jednomyślnie uchwały.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ja sie zwolnilem i nie żałuję zarobki coraz mniejsze Barbórki i czternastki smiech na sali zero podwyzek a bedzie jeszcze gorzej to dopiero namiastka tego co bedzie ludzie szykujcie sie na ciągle ciepanie z kopalni na kopalnie az wam odechce sie wszystkiego i sami sie zwolnicie dozór na kopalniach to szkoda słów niedolegi umyslowe co maja troszke wladzy i maja ludzi za nic co drugi to kabel donosi kierownikowi zeby miec większą premie żeby mogl robic soboty tylko stracilem tam nerwy nareszcie nie musze tam pracowac w tych bergowniach ciesze sie jakbym wygral w totka ze nie musze ogladac tych mord kopalnianych co jeden to glupszy od drugiego a gowno umie robic najepsze to ze mlodzi graja w bambuko a stary musi zapierniczac a dozor same lenie tylko chodza i dzwonia jak sekretarki
Na kopalni Staszic ludzie odchodzą na urlopy za kasę i znajomości.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.