Wciąż bardzo wysoka wypadkowość w górnictwie powoduje zaostrzenie nadzoru inspektorów urzędów górniczych w kopalniach, lub ich rejonach o szczególnej koncentracji zagrożeń naturalnych. Dyrektorzy Okręgowych Urzędów Górniczych - bo decyzje tego rodzaju należą do ich kompetencji - wyznaczyli 9 takich rejonów - poinformowała nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.
Zgodnie ze strategią WUG do 2014 roku liczba wypadków powinna zmniejszyć się o 25 proc. To priorytetowe zadanie przekładane jest na cele operacyjne. Mówiono o tym podczas poniedziałkowej (18 października) narady kierownictwa WUG oraz czterech Okręgowych Urzędów Górniczych z Katowic, Gliwic, Rybnika i Lublina.
Rejony szczególnego nadzoru są kontrolowane przez inspektorów co najmniej raz na dwa miesiące, a bywa, że i co kilka tygodni. Rejony zmienią się w zależności od postępu robót górniczych. Pojawiają się nowe, w innych zagrożenia maleją na skutek podejmowanych działań prewencyjnych lub zaprzestania eksploatacji. Są kontrolowane przez kilkuosobowe zespoły, w których uczestniczą inspektorzy różnych specjalności .
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe informacje o BHP w Polsce i Czechach tego samego dnia. U nas zero poprawy. W OKD spadek o 25% i to przy zdecydowanie mniejszej podstawie naliczania. Przyczyny? inwestycje OKD w realna prewencje wypadkowa skorelowana z wieksza produktywnoscia maszyn. W OKD czyli NRW widocznie sie oplaca taka strategia. U nas zabawa w kamizelki promowane przez Pawlaka , wzrost kontroli WUG, szkolenia i narady. Jak za komuny.